Oba finalisté voleb nového slovenského prezidenta, exministr zahraničí Ivan Korčok a předseda parlamentu Peter Pellegrini, se vůči sobě silně vymezili už v první společné debatě po sobotním prvním kole voleb hlavy státu. O nástupci nynější prezidentky Zuzany Čaputové Slováci rozhodnou 6. dubna. Zatímco Korčok kritizoval svého soupeře za vazby na premiéra Roberta Fica, Pellegrini obviňoval exministra z pochlebování zahraničí.
Oba politici si skákali do řeči a Korčok se opakovaně nenechal přerušit moderátorkou debaty. Pellegrini se snažil oslovit třetího nejúspěšnějšího prezidentského kandidáta Štefana Harabina, který má proruské názory.
„Občané rozumějí tomu, že jde o to, zda i nejvyšší post ve státě bude spolu s parlamentem a vládou v jedněch rukách,“ řekl v debatě veřejnoprávního RTVS kariérní diplomat Korčok, který první kolo prezidentských voleb vyhrál se ziskem 42,51 procenta hlasů a s nečekaně vysokým náskokem téměř 124 000 hlasů před Pellegrinim. Toho podpořilo 37,02 procenta voličů. Svého soupeře Korčok přirovnal k prodloužené ruce premiéra Fica, v jehož straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Pellegrini v minulosti dvacet let působil.
„Lidé si příliš nepřejí prezidenta, který nebude naším národním prezidentem a který bude raději pochlebovat zahraničí. Já na rozdíl od vás jsem šel vlastní politickou cestou. Vy jste se při žádné vládě neozval, poslušně jste seděl u stolu,“ řekl svému soupeři Pellegrini, který v roce 2020 odešel ze Směru-SD a založil vlastní stranu Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD). Obě tyto strany spolu s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS) po loňských předčasných parlamentních volbách vytvořily vládu.
O Korčokovi, který od vzniku Slovenska pracoval ve slovenské diplomacii a v letech 2020 až 2022 byl ministrem zahraničí, Pellegrini tvrdil, že nemá dostatek zkušeností z politiky. Ten mu zase připomněl výrok již čtyřnásobného premiéra Fica, že on v minulosti udělal z Pellegriniho ministra, pak předsedu parlamentu a také premiéra.
Když Pellegrini hovořil o tom, že by chtěl jako prezident chránit národně orientovanou a sociálně demokratickou vládu, Korčok mu oponoval, že by nebyl nezávislý. Kritizoval ho rovněž, že se staví do role zástupce lidu, ale ve středu letěl na mítink na východní Slovensko soukromým letadlem.
Pellegrini se zase snažil oslovil voliče Harabina, který v prvním kole získal 11,73 procenta hlasů, když ho volilo přes 264 000 lidí. „V zásadních národně-státních zájmech dokážeme najít shodu. Umím nabídnout voličům ten typ politiky, kterou žádají,“ řekl Pellegrini. Korčok mu připomněl, že Harabin je pro vystoupení Slovenska z NATO.
Harabin ve čtvrtek popřel prohlášení šéfa svého volebního štábu, o kterém informovala slovenská média, že sám vyzval k účasti v rozhodujícím druhém kole prezidentských voleb a že k části jeho programu se přihlásil Pellegrini. Harabin zároveň oznámil, že šéf jeho volebního štábu byl s okamžitou platností zbaven této funkce. Pellegriniho ve středu podpořil zástupce početné maďarské menšiny a neúspěšný prezidentský kandidát Krisztián Forró, který v první kole dostal 2,90 procenta hlasů.
Ve prospěch Pellegriniho se po prvním kole prezidentských voleb začali výrazněji angažovat nejen jeho straničtí kolegové, ale i někteří další vládní politici. Korčoka označili za válečného štváče a osobu, která by z pozice hlavy státu pracovala na pádu nynější vlády a mohla vyslat vojáky do války na Ukrajinu, bránící se ruské invazi.
Podle ústavy vyslání slovenských vojáků na bojovou misi do zahraničí schvaluje zpravidla parlament; vláda v případě, že by šlo o plnění závazků vyplývajících z členství země v NATO. Nynější vládu by zase hlava státu mohla odvolat v případě, že by sama podala demisi nebo kabinetu vyslovila nedůvěru sněmovna, ve které mají ale vládní strany většinu.
Pellegrini v kampani původně stavěl na hesle, že země už potřebuje klid, byť kroky nynější vládní koalice například v trestním právu či při snaze ovládnout RTVS dříve opakovaně vyvolaly v zemi velké demonstrace. Nejnověji Pellegrini nechal vylepovat billboardy s nápisem „Slovensko nepošle na Ukrajinu žádného vojáka“. Také ve čtvrteční debatě s Korčokem hovořil o potřebě mírových jednání a zastavení palby na Ukrajině. Korčok reagoval, že předpokladem mírových jednání je, aby mír na Ukrajině chtěl agresor.
Nynější slovenská vláda zastavila ze státních zásob vojenskou pomoc Ukrajině, sám Pellegrini v minulosti tyto dodávky podporoval. Změnu svého názoru v této záležitosti Pellegrini dříve zdůvodnil tím, že se postupem času ukázalo, že to k ničemu nevede.