List The Financial Times si na své webové stránce všímá návštěvy předsedy Senátu České republiky Miloše Vystrčila, který se v neděli stal nejvyšším představitelem své země, který navštívil Tchaj-wan. Podle ft.com to odráží rostoucí odpor vůči Číně té v části Evropy, kde si chce Peking získat přízeň.
Ft. com píše, že Miloš Vystrčil, druhý nejvýše postavený zvolený činitel v České republice, a 90členná delegace včetně kolegů zákonodárců, pražského primátora a více než 50 podnikatelů, byli na letišti přivítáni tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wu.
„Čína, která tvrdí, že Tchaj-wan je součástí jejího území, označila cestu za ‚opovrženíhodný čin‘ a vyhrožovala odvetou vůči Praze. Návštěva přichází v době, kdy čínský ministr zahraničí Wang Yi cestuje po Evropě a snaží se čelit obavám z tvrdého zákroku jeho země proti Hongkongu, z jeho zacházení s ujgurskou populací a z toho, co mnozí z jeho sousedů považují za agresivní chování Pekingu.“
Že se pročínská politika Hradu nakonec moc nepovedla, je zřejmé z postojů obyvatel Česka: „V České republice zhořkly pocity veřejnosti k politice prezidenta Miloše Zemana, který chce navazovat blízké vztahy s Čínou. Podle amerického think-tanku Pew celých 57 procent české veřejnosti má nepříznivý názor na Čínu, to je nejméně příznivé číslo mezi sledovanými zeměmi střední a východní Evropy, tedy zeměmi, které které se Peking snaží vtáhnout do své iniciativy Pás a stezka prostřednictvím rámce spolupráce známé jako ’17 plus 1′.“
List připomíná požadavek Číny, aby ostatní země zacházely s Tchaj-wanem jako s čínskou provincií, a to vzdor tomu, že má Tchaj-wan nezávislou vládu. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl, že návštěva Vystrčila by „podkopala politický základ vztahu Číny s Českou republikou“. „V lednu čínské velvyslanectví varovalo v dopise kanceláři prezidenta Zemana, že pokud by došlo k návštěvě, kterou plánoval Vystrčilův předchůdce Jaroslav Kubera, mělo by to důsledky pro fungování českých společností v Číně. Kubera zemřel na infarkt 20. ledna, ale plány na cestu přežily.“
Tchajwanská vláda a veřejnost byli nadšeni z mimořádně vzácné návštěvy vysokého evropského činitele. ‚Vítejte, vážení čeští přátelé, prosím, omluvte hlučné sousedy,‘ napsala na Twitteru Kolas Yotaka, mluvčí tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen.
Cesta Miloše Vystrčila následuje po cestě ministra zdravotnictví USA Alexe Azara, nejvýše postaveného amerického vládního činitele, který navštívil Tchaj-wan od té doby, co Washington v roce 1979 přenesl diplomatické styky z Tchaj-peje do Pekingu.
Zprávu o cestě Miloše Vystrčila na Tchaj-wan přinesla řada světových agentur, které také zmiňují české a mezinárodní souvislosti této návštěvy.