Finanční správa vydělává na neznalosti živnostníků. Informace o EET za tisícovku

ČTK

Pokladna na veletrhu k elektronické evidenci tržeb | FOTO: ČTK

Druhá vlna elektronické evidence tržeb dopadne na dalších zhruba čtvrt milionu živnostníků už za pět dní. Přesto je podle informací Finanční správy připraveno pouhých 100 tisíc živnostníků a další musejí doufat, že se stihnou do 1. března do EET přihlásit. Část podnikatelů chce Babišův šmírovací systém bojkotovat a další zase vůbec nevědí, zda se na ně evidence vztahuje. Pro ty připravily finanční úřady možnost konzultace. Za tu však živnostník zaplatí tisíc korun a ještě ke všemu musí na informaci čekat až dva měsíce.

Pokud ministr financí neustále hovoří o skvělém informování živnostníků ohledně EET, zřejmě se jedná o jednu z jeho dezinformací. Mnozí totiž stále nerozumějí tomu, do které vlny zavádění buzeračního systému spadají. Podle informací MF DNES se jedná například o květináře nebo řezníky.

„V poslední době se hromadí dotazy od řezníků. Nyní mají začít evidovat pouze ti, kdo maso nakoupí, jen minimálně ho zpracují, například naporcují a přeprodají ho zákazníkovi,“ řekl Babišovu deníku Martin Dvořák z firmy dodávající pokladní systémy. Řezníci, kteří mají maso z vlastní produkce nebo vyrábějí uzeniny a masné výrobky, mají evidovat až od 1. března 2018.

Pokud se však živnostník dostane do situace, že si není jistý a nechce 1. března porušit zákon, musí být buď zkušený hledač na webu Finanční správy, nebo může požádat nejbližší finanční úřad. Ten si však za pomoc účtuje 1000 korun, a dokonce ani nenabízí okamžité zjištění povinnosti vůči EET.

Výdaje na elektronickou evidenci tržeb se tak pro živnostníky neustále zvyšují, což naprosto odporuje tomu, co celou dobu proklamuje Andrej Babiš. Navíc 1. března se zřejmě chystá plošný nálet na ty, kteří nebudou zaregistrováni, ačkoli jim to nařizuje zákon. Spárovat si IČO a autentizační údaje totiž není pro Babišovy úředníky takový problém a pokuty budou chodit dávat cíleně a trefně.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner