Policie vyšetřuje Finanční správu kvůli podezření, že přes fiktivní pracovní dohody platila tajné informátory, což by znamenalo porušení zákona. Není to jediný sporný rest, který za sebou zanechal bývalý ředitel Martin Janeček, proslulý často nezákonným daňovým džihádismem.
[ctete postid=“230032″ title=“Ministryně Schillerová kryje Šlachtovo zneužití armády ke sledování civilistů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Schillerová-Šlachta-385×230.jpeg“ excerpt=“Mimořádný skandál, týkající se podezření z nezákonného zneužití armády při sledování “ permalink=“http://forum24.cz/ministryne-schillerova-kryje-slachtovo-zneuziti-armady-ke-sledovani-civilistu/“]230032[/ctete]
Se zjištěním, že Finanční správa čelí podezření z porušení zákona, přišla překvapivě Mladá fronta DNES (24. 1. 2019). Svědčí totiž o velmi pochybných poměrech na úřadu, kam byl Martin Janeček přímo dosazen Andrejem Babišem. Premiér ho dodnes i přes rezignaci koncem roku vychvaluje a obhajuje jako poctivého úředníka.
Černé fondy
Problém spočívá v tom, že Janečkův úřad měl vyplácet peníze přes fiktivní smlouvy spolupracovníkům, kteří poskytovali informace o tzv. karuselových obchodech. Finanční správa nemá žádný speciální fond, ze kterého smí vyplácet jejich odměny.
Byla si zřejmě vědoma toho, že se nemůže chovat jako policie nebo tajné služby, které mají prostředky pro tyto účely k dispozici, a tak informátory (nebo kvůli utajení identity jejich blízké či příbuzné) maskovala „načerno“ jako své zaměstnance. V oficiální pracovní náplni měli na starosti například elektronizaci písemných dokumentů nebo analýzu veřejných zdrojů.
Policii přivedl na spolupráci berňáku s konfidenty případ, kdy se jeden z nich pokoušel vydírat podnikatele, který vlastnil firmu podezřelou z daňových podvodů. V době, kdy pomáhal rozkrýt řetězec firem, které se na údajném podvodu podílely, navštívil majitele jedné ze společností s nabídkou: Máte poslední šanci vybrat peníze a zmizet, jde po vás Daňová kobra.
Tajný agent vyděrač
Podnikatel ale vše nahlásil policii, které muž prozradil, že pracuje v utajení pro Finanční správu. „Šlo o člověka, který pracoval historicky pro policii a byl zaměstnaný u Finanční správy. Měl někoho vydírat, policie ho kvůli tomu začala řešit a on se brání tím, že je tajný agent,“ uvedl zdroj Mladé fronty DNES.
„Tajný agent“ měl pro Finanční správu pracovat na dohodu o provedení práce s fiktivní pracovní náplní. Ve skutečnosti dostával peníze za poskytování informací z terénu, což Finanční správa odmítá. Podle jejího vyjádření šlo pouze o „administrativní nedopatření při špatném vykazování práce“, což nezní příliš věrohodně.
Tuto legendu příliš nepodporují ani personální změny po nástupu nové ředitelky Finanční správy Tatjany Richterové počátkem ledna. Rezignoval i Zbyšek Malý, který na úřadu vedl oddělení řízení rizik. Byl klíčovým pracovníkem ve speciálním týmu Daňová kobra, který společně s policisty odhaluje daňové úniky. Jeho odchod je dáván do souvislostí s vyšetřovaným případem.
Nezákonné zajišťovací příkazy
Pokud by se podezření o zaměstnávání „černých duší“ potvrdila, byl by to další případ nezákonného počínání Finanční správy pod vedením Martina Janečka. Ten proslul zejména nadužíváním zajišťovacích příkazů, vedoucích k okamžité exekuci majetku firmy podezřelé z daňových úniků. Často tak docházelo k likvidaci nebo zásadnímu poškození firmy i v případě pochybností, zda zaplatí DPH její subdodavatel, nebo v těch případech, kdy mohly úřady postupovat jinak a citlivěji.
Podle posledních známých údajů z loňského září se ke konečné instanci Nejvyššího správního soudu dostalo 122 sporů státu s firmami, zpochybňujících zákonnost vydání zajišťovacích příkazů. 88 rozsudků bylo v té době pravomocných, z toho 34 sporů skončilo vítězstvím poškozených firem s hrozícími miliardovými škodami státu. Tento výsledek není konečný.
Ministerstvo financí se zatím k vyplácení náhrad škody kvůli nezákonně vydaným zajišťovacím příkazům nemá, což signalizuje dlouhé soudní spory.
Šikana svatebčanů
Dalším symbolem státní šikany na hraně zákona se staly úřední obsílky pro stovku novomanželů v Olomouckém kraji kvůli zjišťování osobních údajů, zda byly řádně vyúčtovány jejich svatební hostiny. Podle daňových expertů nemají úřady na informace takového typu nárok.
[ctete postid=“230032″ title=“Ministryně Schillerová kryje Šlachtovo zneužití armády ke sledování civilistů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Schillerová-Šlachta-385×230.jpeg“ excerpt=“Mimořádný skandál, týkající se podezření z nezákonného zneužití armády při sledování “ permalink=“http://forum24.cz/ministryne-schillerova-kryje-slachtovo-zneuziti-armady-ke-sledovani-civilistu/“]230032[/ctete]
Svatebčanům hrozila až půlmilionová pokuta, pokud požadované údaje neposkytnou. Finanční úřad žádal detailní informace i v tom případě, kdy pořádali svatební hostinu doma. Ministryně financí Alena Schillerová dodnes tento absurdní zásah svých podřízených obhajuje.
Nabízejí se otázky, zda Schillerová věděla o nezákonné praxi Finanční správy při zaměstnávání „tajných agentů“ a zda by nepokračovala dál i po nástupu nové ředitelky Richterové, kdyby nebyla nahlášena policii. To nelze zcela vyloučit ani dnes. Je totiž skutečností, že si současné i předchozí vedení ministerstva financí v podobných fízlovacích praktikách libuje.
Tajný agent kontroluje EET
O tom svědčí čerstvý návrh ministryně Schillerové, která prosazuje rozšíření pravomocí jí podřízené Celní správy. Chce celníkům umožnit používání falešných krycích dokladů i při kontrolách EET, což je dosud ze zákona možné pouze při vyšetřování trestné činnosti. Tento záměr symbolicky podporuje paušální náhled vlády Andreje Babiše na podnikatele jako na zločince.
Stát neustále posiluje represivní aparát a postupně sešněrovává společnost ovzduším světa „tajných“ a Velkého bratra, zaplněného desítkami druhů kontrol, nových zákazů, vysokých sankcí a regulací.
Do této atmosféry zapadají i tajní informátoři Finanční správy, kteří předznamenávají, že si stát ve své drábovské roli může počínat i v rozporu se zákonem.