První OSVČ obdrželi příspěvek 25 tisíc od finančních úřadů

Archiv

Ilustrační foto | FOTO: Archiv

Do pondělního rána obdržela finanční správa přes 80 tisíc žádostí o jednorázový příspěvek 25 tisíc korun na pomoc OSVČ, kterých se dotkla vládní opatření spojená s koronavirem. Živnostníci, kteří zažádali v den zveřejnění 9. dubna, obdrželi peníze již dnes. Na Twitteru to oznámil jeden z žadatelů, odborník na kybernetickou bezpečnost a výkonný ředitel společnosti RaulWalter.cz Jiří Bulan.

Ač docházelo na sociálních sítích ke spekulacím, že by mohla žádost doprovázet i následná kontrola z finanční správy, nebylo podle Bulana nutno zadávat ani daňové identifikační číslo (DIČ). Potřebný formulář s číslem bankovního účtu pouze poslal prostřednictvím datové schránky.

Kompenzační bonus je určen pro osoby samostatně výdělečně činné podle zákona upravujícího důchodové pojištění. Typicky se jedná například o zemědělce, umělce, tlumočníky, veterináře, lékaře, architekty nebo daňové poradce.

Žadatelé však musí splnění podmínek, v rámci nichž prokazují, že se jich vládní opatření v období od 13. března do 30. dubna dotkla, potvrdit tzv. čestným prohlášením.

Žádost za dané období musí být podána nejpozději do 29. června 2020, jinak nárok na bonus zaniká. Za květen dostanou OSVČ podle pátečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) pro deník Právo příspěvek již o deset tisíc korun nižší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner