Finsko chce do NATO, Rusko mu přestalo dodávat elektřinu

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ruský dodavatel energie RAO Nordic oznámil, že pozastavil dodávky elektřiny do Finska s odkazem na problémy s platbami. Společnost uvedla, že nedostala zaplaceno za dodávky v květnu.

Již ve čtvrtek Rusko pohrozilo, že podnikne „odvetné kroky“ poté, co Finsko oznámilo, že plánuje připojení k NATO. Od ruské invaze na Ukrajinu došlo v této severské zemi k prudkému nárůstu veřejné podpory pro členství v NATO.

(Týdeník FORUM)

Rozhodnutí RAO Nordic však údajně nemá s rozhodnutím Finska o vstupu do NATO nic společného, neboť firma prý nedostala zaplaceno za dodávky elektřiny v květnu. „Tato situace je výjimečná a stala se poprvé za více než dvacet let naší obchodní historie,“ uvedla ruská firma. RAO Nordic ani provozovatel sítě ve Finsku Fingrid nevysvětlily, co stojí za platebními potížemi.

Finský provozovatel sítě v reakci uvedl, že Finska se tento krok nedotkne, neboť Rusko poskytuje pouze malé procento elektřiny v zemi a nedodanou elektřinu lze nahradit alternativními zdroji.

Před měsícem Rusko přerušilo dodávky plynu Bulharsku a Polsku poté, co odmítly vyhovět požadavku na platbu v rublech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]