Finsko se chystá vstoupit do NATO, na hranicích s Ruskem staví nový plot

Finská premiérka Sanna Marinová (Finnish Government / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons)

Finská premiérka Sanna Marinová | FOTO: Finnish Government / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons

Finsko začíná opevňovat hranice s Ruskem, chystá se stavět dvousetkilometrový plot s ostnatým drátem dosahující výšky až tři metry. Bojí se, že Moskva by mohla politicky zneužít masové migrace z Ruska do Finska, informoval list The Guardian. Finská hranice s Ruskem, rozkládající se na 1340 kilometrech, je jednou z nejdelších ruských hranic. Delší hranici s Ruskem má z evropských zemí jen Ukrajina. 

Finsko se obává, že Moskva by mohla politicky využít případnou masovou migraci. Finsko už zaznamenalo robustní migraci z Ruska v září minulého roku, když ruský prezident Vladimir Putin nařídil mobilizaci záložních sil. Země má s Ruskem společnou jednu z nejdelších hranic z evropských zemí, 1340 kilometrů. Také Estonsko, Lotyšsko a Polsko posílily bezpečnost na svých hranicích s Ruskem nebo to chystají.

(FORUM 24)

Už v červenci finský parlament odhlasoval novelu o pohraniční stráži, která má umožnit stavět robustnější ploty. Celkem chce na hranici s Ruskem postavit 200 kilometrů dlouhý třímetrový plot s ostnatým drátem na jeho konci. Vybraná místa na hranicích budou také doplněna speciálními kamerami s nočním viděním.

Země ohlásila stavbu plotu ve chvíli, kdy se stejně jako sousední Švédsko chystá vstoupit do Severoatlantické aliance. Ve středu odpoledne finský parlament schválil návrh zákona o vstupu Finska. Cílem země je dokončit proces před příštími parlamentními volbami, které budou v dubnu.

O vstup obě země, Finsko i Švédsko, požádaly minulý rok v květnu. Jejich připojení k Alianci podporují všechny členské země kromě dvou, Maďarska a Turecka. Největší potenciální překážka je mezi Tureckem a Švédskem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články