Finsko vybuduje plot na hranicích s Ruskem. Má zabránit přílivu lidí v případě vnitřních konfliktů v Rusku

Finská premiérka Sanna Marinová (Finnish Government / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons)

Finská premiérka Sanna Marinová | FOTO: Finnish Government / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons

Finsko plánuje vybudování plotu na části hranice s Ruskem, informuje server Euractiv. Stát bude na 260kilometrové části východní pozemní hranice s Ruskou federací. Ocelový plot by podle finských politiků měl zabránit přílivu lidí, kteří se v případě vnitřních konfliktů v Rusku nebo záměrných hybridních operací budou snažit dostat do země. K podobnému kroku už přistoupilo Norsko a Estonsko.

Na vybudování plotu se na úterní schůzce, kterou svolala premiérka Sanna Marinová, shodly jednomyslně všechny parlamentní strany. Na návrh finské pohraniční stráže bude ocelový plot vybaven technickým dozorem.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Plot by měl být dokončený do čtyř let. V pilotní fázi projektu bude dlouhý jen tři kilometry kolem stanovišť hraniční kontroly na jihovýchodě země. Později bude pokrývat až 260 kilometrů ze zhruba 1300kilometrové dlouhé hranice.

Podle politiků a pohraničních orgánů bude mít plot spíše kontrolní a usměrňující funkci v případě přílivu lidí, kteří se budou snažit dostat do Finska. Takový scénář by byl možný v případě vnitřních konfliktů v Rusku nebo záměrných hybridních operací Ruské federace, se kterými má už Finsko zkušenosti. Podobná situace se odehrála v zimě v roce 2014. Rusko tehdy bylo obviněno z vysílání žadatelů o azyl, aby otestovalo odolnost finských hranic.

Vloni v létě po intenzivní politické debatě vstoupil ve Finsku v platnost nový zákon, podle kterého bude možné za výjimečných okolností hranici nadobro uzavřít.

K vybudování plotu vyzvala Finská stráž už letos na konci září. Náčelník stráže Pasi Kostamovaara uvedl, že by bariéra měla pokrýt 10 až 20 procent hranice. Náklady na výstavbu plotu odhadl na několik stovek milionů eur. Podle Kostamovaary však nelegální překročení zelené hranice zatím nejsou rozšířeným fenoménem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články