Firma dala ANO finanční dar. Potom dostala státní zakázku za stovky milionů

Ministr zahraničí Martin Stropnický  (Printscreen: Česká televize)

Ministr zahraničí Martin Stropnický | FOTO: Printscreen: Česká televize

Firma Argun, která získala státní zakázku na dodávku neprůstřelných vest za 255 milionů korun pro ministerstvo Martina Stropnického, si zřejmě své vítězství ve výběrovém řízení pojistila. V době, kdy se totiž rozhodovalo, která ze čtyřech firem lukrativní smlouvu podepíše, poslal majitel Argunu 200 tisíc hnutí ANO, jehož je Stropnický místopředsedou.

Jak upozorňuje sobotní deník Právo, na celou zvláštní situaci poukázala organizace Transparency International. Její analytik Milan Eibl varoval před podobnými „obchody“. „Takový krok zbytečně zavdává závažná podezření o celém výběrovém řízení, když následně toto řízení firma vyhraje,“ řekl.

Obě strany ovšem tvrdí, že „náhodné“ okolnosti nemají s vítězstvím státní zakázky nic společného. „Žádné nepříjemné souvislosti nevidím, protože výběrové řízení bylo nastaveno na nejnižší cenu. A tu jsme my, a to dost radikálně, podali. Takže není o čem mluvit,“ řekl Právu Stanislav Petr, majitel Argunu, který dvousettisícový dar vysvětluje jako příspěvek hnutí, s nímž sympatizuje.

„Chtěl jsem, aby se ANO dostalo do zastupitelstva ve městě, ve kterém žiji a kde chci, aby to k něčemu vypadalo,“ trvá na svém Petr. Ministr Stropnický údajně o daru vůbec nevěděl. „Tato informace je pro mě nová. Nemohu ovlivnit, kdo a kdy se rozhodne poskytnout hnutí sponzorský dar. Představa, že by to ovlivnilo zakázku, je scestná. Rozhodovala nezávislá komise a vítězná společnost podala nejlepší nabídku,“ řekl Právu místopředseda Babišova hnutí.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]