Nové riziko: Firma miliardáře Petra Kellnera se bude starat o data finanční správy

archiv F24

Andrej Babiš a Petr Kellner | FOTO: archiv F24

Firma nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se bude starat o vývoj systému finanční správy, který eviduje veškerá data o daních občanů a firem. Od roku 1992 až dosud se o tento systém jménem ADIS (Automatizovaný daňový informační systém) starala firma IBM. Ta bude vše postupně předávat státu. Zároveň vyhrála zakázku na vývoj a podporu ADIS společnost O2 IT Services z PPF. Dostane za to 1,4 miliardy korun.

Stát zatím neupřesnil, a pravděpodobně ani neupřesní, k jakým datům bude mít nově podnik Petra Kellnera přístup. ADIS používají finanční úřady a Generální finanční ředitelství. „Účelem informačního systému je podpora činností při správě a evidenci daní a poplatků v České republice,“ stojí v oficiálním popisu. Současně je ADIS také součástí kritické infrastruktury státu.

Je to přesně tak, jak to vypadá. Druhý nejbohatší muž republiky dělá premiéra a největšího vydavatele novin, propojuje svůj holding se státní pokladnou. Prezident jedná v zájmu agresivních mocností a vyhrožuje předsedovi Senátu, že nesmí cestovat na Tchaj-wan, jinak se s ním nebude kamarádit. A teď, aby to bylo tak nějak kompletní, bude mít nejbohatší Čech a majitel nejsledovanější televize možná přístup do všech dat finančního úřadu.

Ten nejbohatší Čech, který čile obchoduje v Číně a své byznysové zájmy má i v Rusku. Další krok, kterým se Česká republika vzdaluje civilizovanému západu. Oligarchům je zase o něco líp.

Pavel Hofman

Převzetí systému ADIS společností PPF je mimořádně rizikové. Měly by si toho všímat tuzemské tajné služby. Tento vývoj je velmi varovný pro konkurenční prostředí a také svobodu v zemi. Dvě finanční skupiny – PPF a Agrofert – se dostávají do pozice, kdy mohou mít přístup k informacím o všech svých konkurentech a o jednotlivých občanech. Jinými slovy: jde o další krok České republiky na cestě k systému Velkého bratra z románů George Orwella.

Zajímavostí je, že nejde o první podobnou zakázku, kterou firma ze skupiny PPF získala. Společnost O2 IT Services už dodává systém pro datové schránky. Zakázky má i na některých ministerstvech.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner