Firmy Agrofertu dostaly podle Pirátů za tři roky od státu 20 miliard

Předseda Pirátů Ivan Bartoš  (ČTK)

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: ČTK

Firmy z holdingu Agrofert dostaly od konce roku 2017 do začátku letošního prosince na dotacích či veřejných zakázkách 20,21 miliardy korun. Zjistili to protikorupční analytici Pirátů. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek dnes také na tiskové konferenci ve sněmovně řekl, že zdokumentovali 28 případů analogických k tzv. kauze Čapí hnízdo, kdy firmy z Agrofertu získaly dotace pro malé a střední podniky.

„Už sedm let netrpělivě čekáme, až vláda konečně zatočí s korupcí tak, jak to hnutí ANO slibovalo. Místo toho si premiérův Agrofert od roku 2017 nezákonně ukousl už přes 20 miliard z peněz občanů,“ napsala Pirátská strana i její předseda Ivan Bartoš na twitteru.

„Náš tým identifikoval 28 případů, kdy společnosti z holdingu pobíraly dotace pro malé a střední podniky, ačkoliv nesplňovaly podmínky,“ dodali Piráti.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Naši protikorupční analytici dali dohromady data za poslední dva roky od roku 2018 a spočítali, jaká je celková výše nelegálně vyplacených dotací a veřejných zakázek ve prospěch společností z holdingu Agrofert,“ řekl předseda pirátského poslaneckého klubu. Analytici podle něj dospěli k číslu 20,21 miliardy korun. V částce jsou podle Michálka obsaženy například dotace Státního zemědělského intervenčního fondu, dotace ministerstva zemědělství nebo veřejné zakázky například Lesů ČR pro společnost Uniles.

Pirátský analytik Janusz Konieczny ČTK řekl, že holding Agrofert získal 20,21 miliardy korun na dotacích a veřejných zakázkách od 6. prosince 2017, kdy se Andrej Babiš (ANO) stal předsedou vlády, do 6. prosince 2020. Největší částku podle něj tvoří veřejné zakázky pro firmu Uniles od státního podniku Lesy ČR a pro firmy Preol a Primagra od společnosti Čepro, kterou vlastní ministerstvo financí.

Podle Michálka analytici také nalezli 28 analogických případů k Čapímu hnízdu, které mělo údajně nezákonně čerpat padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. V kauze je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová.

Michálek řekl, že 28 firem z holdingu Agrofert v minulosti neoprávněně čerpalo podporu z programu Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu ministerstva zemědělství, který je určen pro malé a střední podniky. V dopise proto vyzval ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), aby ministerstvo tyto peníze zpětně vymáhalo.

Eric Drooker

V dopise například uvedl firmu Sady CZ, která se stala součástí Agrofertu v roce 2010. O sedm let později jí ministerstvo zemědělství přidělilo dotaci 2,1 milionu korun. Celkem 28 firem podle dopisu Tomanovi dostalo dotace za zhruba 15,9 milionu korun.

„K sestavení výčtu neoprávněných přidělení dotací jsme přitom postupovali velmi ohleduplně a tolerantně, například jsme uvedli pouze ty podniky, kde se přidělení dotací uskutečnilo až po 25. červnu 2014, kdy Evropská komise aktualizovala definici malých a středních podniků,“ uvedl Michálek.

Server Seznam Zprávy dnes uvedl, že čtyři firmy z holdingu Agrofert čerpaly dotace na ovocné sady, ačkoli byla tato podpora určena pro malé a střední podniky. V letech 2010–2017 získaly více než 7,5 milionu korun. Ministerstvo zemědělství od tří z nich žádá vrácení podpory, Agrofert proti tomu podal žalobu k soudu.

Holding Agrofert vlastnil Babiš, později ho převedl do svěřenských fondů. Podle kritiků má i nadále na chod holdingu vliv, má z něj zisk, a je tak ve střetu zájmů. Záležitost prošetřuje audit Evropské komise. Podle europoslanců jeho konečná zpráva potvrdí střet zájmů českého premiéra. Babiš ale střet zájmů odmítá, holding podle svého vyjádření neovládá a neřídí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články