Firmy Agrofertu žalovaly ministerstvo průmyslu, prý příliš dlouho váhalo s přidělením dotace. Kvůli Babišovu střetu zájmů

Sídlo Agrofertu (ČTK)

Sídlo Agrofertu | FOTO: ČTK

Čtyři firmy spadající do koncernu Agrofert českého premiéra Andreje Babiše podaly pětkrát žalobu na ministerstvo průmyslu a obchodu. Prý kvůli nečinnosti. Úředníci však se schválením dotace váhali kvůli auditu Babišova střetu zájmů. Zjistil to server iRozhlas.cz, který získal seznam žalob.

Fatra, Mlékárna Hlinsko, Primagra a Ethanol Energy – čtyři firmy Agrofertu, které se loni pětkrát obrátily na Městský soud v Praze a podaly žalobu na ministerstvo průmyslu a obchodu. Prý kvůli jeho údajné nečinnosti. Jak zjistil server iRozhlas.cz, úředníci resortu s dotací váhali kvůli evropskému auditu o střetu zájmů.

Nerozhodnost úředníků ministerstva se však nelíbila firmám Agrofertu, které žádaly o dotaci v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Toto přidělování řídí resort průmyslu. Čtveřice firem musela čekat několik měsíců na rozhodnutí, zda jim stát dotaci přidělí.

Andrej Babiš ml. a Pavel Šafr ()

Jednou z nich je Primagra, která požadovala po státu dotaci ve výši 2,5 milionu na novou, energeticky úspornější, sušárnu zrní. V roce 2019 ji ministerstvo průmyslu a obchodu předběžně schválilo, avšak konečný a zamítavý verdikt padl až letos v dubnu. Průtahy se společnosti nelíbily.

Na podobnou situaci si stěžuje i společnost Mlékárna Hlinsko, která požadovala dotaci 5,1 milionu korun na nový plynový kotel. Resort nejdříve dotaci doporučil, dále však vyčkával. A také se setkal s nelibostí firmy.

Průtahy však mají svůj význam: úředníci nerozhodli, zda dotace pro firmy Agrofertu vyplatit, či ne, protože čekali na ukončení unijního auditu ke střetu zájmů českého premiéra, který v Česku proběhl na začátku roku 2019.

„Žalobce informoval o tom, že důvod pro pozastavení procesu vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace souvisí s probíhajícím auditním šetřením,“ uvádí se v rozsudku.

Na začátku roku 2020  přišla finální zpráva auditu Evropské komise, která prohlašuje, že předseda vlády Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Ministerstvo však s těmito závěry nesouhlasí a audit nepovažuje za ukončený. Kvůli tomu mělo dojít k onomu zdržení.

„Soud tak s ohledem na vše výše uvedené na tomto místě shrnuje a uzavírá, že žalovaný (tím je ministerstvo průmyslu a obchodu, pozn. red.) s rozhodnutím o dotaci původně zcela legitimně vyčkával na konec Auditního řízení, na finální závěry unijních auditorů,“ uvedl soudce Martin Lachmann, zároveň však uvedl, že resort měl rozhodnout po doručení závěrečné auditní zprávy.

Zbylé tři žaloby posléze společnosti stáhly. „Ve všech třech věcech vzala žalobkyně žalobu zpět a řízení byla zastavena,“ řekla serveru iRozhlas zástupkyně ředitele správy soudu Ludmila Machyánová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]