Na další čtyři firmy z holdingu Agrofert vyšlo nově najevo, že čerpaly dotace, na něž neměly nárok. Jednalo se o dotace na výsadbu ovocných sadů, které však jsou podle legislativy určeny pro malé a střední podniky. Zjistila to investigace serveru Seznam Zprávy.
Firmy z holdingu Agrofert – Alimex Nezvěstice, Sady CZ, Lužanská zemědělská a MAJ – získaly za období 2010–2017 celkem 7,5 milionu korun. Dotace se týkaly výsadby ovocných sadů. Problém je v tom, že byly původně určeny výhradně pro malé a střední podniky.
„Podpora je (…) poskytována pouze pro mikropodniky, malé a střední podniky dle definice uvedené v příloze I nařízení Komise (EU) č. 702/2014,“ píše se v podmínkách dotace.
Jak zjistila redakce Seznamu Zprávy, na porušení těchto podmínek se zaměřilo i ministerstvo zemědělství už v roce 2018, kdy zahájilo řízení o odnětí podpory třem firmám. Jenže Agrofert se začal soudit a řízení trvá doposud. A firmy za tu dobu žádné peníze nevrátily, protože se prý žádného porušení podmínek nedopustily. Společnosti podle holdingu údajně postupovaly v rámci korektního dotačního procesu.
Spor ministerstvo řeší s podniky MAJ, Sady CZ a Lužanská zemědělská, které v letech 2016 a 2017 získaly 5,5 milionu korun.
„Po následném odvolání podniků toto rozhodnutí potvrdil ministr zemědělství v rámci rozkladové komise. Všechny tři podniky napadly pravomocné rozhodnutí ministra zemědělství žalobou u soudu,“ napsal Seznamu Zprávám mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý. Ministerstvo také nejprve uvedlo, že nařízení komise Agrofert porušil už za období 2010–2012, později ale otočilo a napsalo, že podmínky interpretovalo nesprávně a mají prý podle legislavy platit až od roku 2015.
Neoprávněným čerpáním dotací se nyní zabývá poslanec Jakub Michálek (Piráti). Ten zaslal ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi (za ČSSD) otevřený dopis, v němž jej žádá o vyrozumění, jak ministerstvo přistoupilo k vymožení neoprávněně přidělených dotací z důvodu nesplnění podmínky malých a středních podniků.