Fischer pozve běloruské prezidentské kandidáty do senátu. Chceme pomoci, říká

Senátor Pavel Fischer  (ČTK)

Senátor Pavel Fischer | FOTO: ČTK

Senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer ve svém vyjádření k prezidentským volbám v Bělorusku oznámil, že chce pozvat tamní prezidentské kandidáty do senátu a probrat s nimi, jak by bylo možné jim pomoci.

Policejní násilí v Bělorusku nesmí zastrašit dialog. O budoucnosti nelze rozhodovat bez Bělorusů. I proto mám v úmyslu pozvat kandidáty běloruských prezidentských voleb do senátu, abychom s nimi hledali, jak pomoci v této těžké chvíli,“ napsal Fischer.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Znepokojení vyjádřil i jeho senátní kolega David Smoljak: „Podle oficiálního volebního průzkumu prezidentské volby v Bělorusku vyhrál Lukašenko, který získal 79,7 % hlasů… Na téhle větě je směšné skoro všechno, od výrazu ‚oficiální průzkum‘, přes samotné volby až po to vymyšlené hausnumero. Sedí snad jedině to ‚Bělorusko‘, jinak nic.“

Podle oficiálních výsledků zvítězil ve volbách současný prezident Alexandr Lukašenko s téměř osmdesáti procenty hlasů. Policie násilně potlačila protesty a podle posledních informací nejméně jeden člověk zemřel.

Do ulic Minsku vyšly tisíce lidí. Bezpečnostní síly nasadily slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Místní novináři na sociálních sítích zveřejnili fotografie zbitých a zkrvavených demonstrantů. Množství raněných zmiňuje agentura DPA. Agentura AFP i místní novináři píší o zatýkání protestujících.

Několik hodin před koncem hlasování vyhlásil Lukašenko v zemi stav nouze. Úřady uzavřely dopravní komunikace a vládní budovy. Ministerstvo vnitra uvedlo, že bude o počtu zadržených a raněných informovat později. Podle agentury Reuters nicméně zemřel minimálně jeden člověk. Fotografie muže, o kterého by údajně mělo jít, kolují po sociálních sítích. Britský deník The Independent však upozorňuje, že smrt zatím nebyla oficiálně potvrzená.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]