Komentátor Jefim Fištejn hodnotil pro deník FORUM 24 návštěvu premiéra Andreje Babiše u amerického prezidenta Donalda Trumpa. USA podle něj chtějí oslabit vliv Ruska a Číny v regionu – což znamená oslabit i prezidenta Miloše Zemana. A i proto mohl být český premiér v centrále CIA.

„Osobně si nepamatuji druhý takový případ ani v dobách prezidenta Havla,“ okomentoval Fištejn pozornost, která byla věnována Babišově návštěvě u Trumpa. „Dříve Spojené státy neměly problém odhadnout, s kým jednat,“ dodal.

Fištejn je přesvědčen o tom, že s návštěvou neměl vůbec nic společného prezident Miloš Zeman, což ukazuje zejména závěrečné komuniké, které uznává celistvost Ukrajiny. „Návštěva ponížila důležitost prezidenta a je signálem zvýšeného zájmu Spojených států o střední Evropu,“ myslí si.

Komentátor má za to, že nejde jen o strategickou pozici České republiky, ale o pozici partnera, země, která může hrát důležitou roli. A to i negativní. „Administrativa Donalda Trumpa vážně uvažuje o zájmech světového míru v této oblasti. Je na nás, abychom na to odpověděli adekvátním způsobem, nikoli způsobem vzteklých skřítků,“ doplnil Fištejn.

A co je hlavní? „Na stole jsou náznaky, že všichni prezidentovi muži (prezidenta Zemana, pozn. red.) jsou na pochodu proti mužům premiéra,“ uvedl Fištejn. Vliv Ruska a Číny, jež by Zemana podporovaly, je nyní slabší než vliv Spojených států.

Američané ale podle Fištejna vnímají nebezpečí ruské propagandy, která sílí díky Zemanovi, a tak hledají, kdo by jim pomohl. A to by mohl být důvod návštěvy CIA.

Revue Forum Banner