Prezidenti světových mocností a také některých evropských zemí poslali dopis vedení Rumunska, kde vyjadřují znepokojení nad tím, že Rumunsko směřuje k nějakému druhu autoritářství. Jde o reformu soudnictví, v jejímž důsledku by došlo k amnestii politiků, kteří by přitom měli být povoláni ke spravedlnosti. Někteří z nich se obohatili na úkol státu.
Jefim Fištejn připomíná, že odsouzen byl zatím bývalý premiér Liviu Ragnea, který sice odstoupil z pozice předsedy vlády, ale dál stojí v čele strany a řídí tak dál dění v Rumunsku.
„Je tam několik paradoxů. Zaprvé ten dopis je podepsán nikoli jenom zeměmi Evropské unie, ale také Spojenými státy a Kanadou, které v podstatě nemají k Evropské unii formální vztah.
Za druhé není naopak podepsán Velkou Británií a celou východní Evropou.“
Podle Fištejna není jasné, zda je to rozhodnutí zemí východní Evropy – včetně České republiky – nebo jim ani nenabídli dopis k podpisu. Nezdá se, že ony samy mají máslo na hlavě a neměly by podepisovat dopis o podobě reformy soudnictví a spravedlnosti?
„O co tady jde?,“ ptá se Jefim Fištejn. „Několik zádrhelů je nabíledni. Rumunsko je stát, který momentálně má předsednickou funkci a řídí Evropskou radu a schůzky a směřování Evropy v době svého předsednictví a schůzky předsedů vlád a prezidentů zemí Evropské unie. Tato výtka, která se týká především reforem soudnictví a soudního systému, je často směřována i vůči ostatním zemím východní Evropy. Přesně tím procesem prochází Polsko, kterému je vytýkána reforma soudnictví spojená s tím, že by soudci měli odstoupit z funkce dříve na základě představy vlády o reformě
Tatáž výtka je směřována i Maďarsku a – světe se div se – není vyloučeno, že Česká republika bude na stejném seznamu narušitelů evropských norem. Právě změny, které jsou chystané v České republice s příchodem nové ministryně spravedlnosti, mohou spadat do souboru nežádoucích kroků, které podle názoru starých zemí Evropské unie vedou k autoritářským poměrům v zemi.
Zatím se v České republice ještě nic nestalo, ale ČR nebyla přizvána k podepsání tohoto dopisu Rumunsku.“
To všechno probíhá v situaci, kdy se země tvrdého jádra unie hledají a uvažují, jak dál. Pokud jde o naše problémy, nemůžeme se spoléhat na to, že je někdo vyřeší za nás.