Evoluční biolog Jaroslav Flegr v rozhovoru pro deník FORUM 24 varuje před nadcházející podzimní vlnou epidemie. K dosažení kolektivní imunity podle něj již nebude stačit avizovaná 70% proočkovanost, nýbrž minimálně 90%. Jenže už nyní se některé země potýkají s úbytkem zájmu o očkování, a bude na jednotlivých vládách, zda k vakcinaci občany dostatečně přesvědčí. Očkování přitom podle dostupných dat funguje a velmi účinně chrání před nákazami a také před těžkým průběhem onemocnění.
V Izraeli se podíl plné proočkovanosti mezi obyvateli drží při 59 procentech již zhruba měsíc. Může to znamenat problém – například k dosažení kýženého cíle 70% proočkovanosti a vznik dostatečné míry kolektivní imunity?
Přestaňme si lhát. Vzhledem k infekčnosti některých variant viru (třeba indické mutace) budeme v zimě potřebovat k dosažení kolektivní imunity více než 90% proočkovanost. Tu nedosáhneme na bázi dobrovolnosti a vzhledem k nedůvěře obyvatelstva k politikům i expertům povinné očkování letos v Česku neprosadíme. Asi v tom nejsme sami.
Předpokládám, že Evropu čeká nejpozději v zimě další ničivá vlna epidemie a teprve potom bude ve většině zemí zavedeno (pod tlakem zaměstnavatelů a dalších reprezentantů ekonomického sektoru) povinné očkování proti covidu. Teprve tím epidemii zastavíme.
Stihne se při zvýšeném nezájmu proočkovat obyvatelstvo do onoho podzimu?
Na úroveň potřebnou k zastavení šíření viru v zimních měsících se to zaručeně nestihne. Když budeme mít štěstí, podaří se nám očkováním oddálit nástup podzimní vlny a snížit úmrtnost rizikových osob.
Hrozí něco, pokud by k proočkování do avizovaného termínu nedošlo? Například v souvislosti s variantou delta a obávaným podzimem…
Hrozí další vlny epidemie a další lockdowny. A tentokrát už budou zcela zbytečné – bylo by možné se jim vyhnout. Zavřené školy, obchody a služby, zastavený kulturní, společenský a sportovní život i kolabující preventivní a „odkladná“ zdravotní péče, a také obrovské ekonomické ztráty už budou především důsledkem chybné komunikace státu s veřejností a nedostatečným bojem proti šíření dezinformací.
Co by podle vás mělo ministerstvo zdravotnictví dělat pro to, aby minimalizovalo tento problém?
Mělo by pravdivě popsat současnou situaci, jasně ukázat na její viníky (proponenty a zastánce promořovací strategie). Vzhledem k tomu, že většinu času bylo právě ministerstvo zdravotnictví hlavním, i když tichým podporovatelem této ničivé a amorální strategie, nečekám, že by k něčemu takovému mohlo na půdě ministerstva zdravotnictví dojít. Vláda a příslušné státní instituce (včetně tajných služeb) by měly konečně začít boj s tuzemskými i zahraničními šiřiteli dezinformací.
Stát by se měl především připravit na to, že se dostatečné procento osob proočkovat nepodaří, a že nás tak v zimě čeká další vlna epidemie, tentokrát zasahující především mladší ročníky ekonomicky aktivních osob.
Kdybychom chtěli zvládnout tuto vlnu bez zavírání škol a zavádění lockdownů, bylo by třeba vyjmout preventivní PCR testování z kategorie zdravotních úkonů, a umožnit tak nárůst kapacity PCR testů na 20násobek (na řádově milion testů denně) při zlevnění (nepoolovaného) testu pod 150 Kč. Tento v podstatě administrativní úkon by téměř jistě zabránil příštím lockdownům. Dokud k němu vláda nepřistoupí, bude zřejmé, že nemyslí boj s epidemií vážně, případně jí dokonce současný stav přetrvávající epidemie vyhovuje.