Florida zažívá další vlnu covidu a rekordní počet nakažených v nemocnicích

Ron DeSantis (Profimedia)

Ron DeSantis | FOTO: Profimedia

Varianta delta významně snižuje schopnost očkování zabránit nákaze. Pořád ale vakcína velice dobře chrání proti hospitalizaci a úmrtí. Dobře je to vidět na příkladu Británie, kde se právě díky očkování při poslední, již opadající vlně přes vysoké počty nakažených do nemocnic v nejhorších dnech dostávala ani ne pětina lidí ve srovnání s vlnou jarní. I v USA končí v nemocnicích a márnicích především neočkovaní. Florida se ovšem vymyká a krom rekordních přírůstků diagnostikovaných nakažených zažívá i rekordní nápor na nemocnice. V těch leží s covidem více lidí než při předchozích vlnách. Důvodů je více.

Guvernér antirouškař

Čeští odpůrci proticovidových opatření v březnu tohoto roku Floridu a Texas vzývali, když tamní guvernéři zrušili celostátní povinnost nošení roušek či respirátorů a povolili otevřít restaurace a další podniky. Nějakou dobu se zdálo, že se skutečně nic neděje. Počet případů buď stagnoval, nebo klesal. Jenže důvodem bylo často to, že mnohá města a okresy i nadále nošení roušek vyžadovaly, stejně jako mnoho soukromých podniků.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Guvernéři Abbot (Texas) a DeSantis (Florida) pak spolu s republikány ve státních parlamentech možnosti vyžadovat nošení roušek v podstatě zakázali. Posledním příkladem je nařízení, které znemožňuje školám, aby na žácích a učitelích používání ochrany dýchacích cest vynucovaly. Školní rok přitom začíná už příští týden. Situace dospěla tak daleko, že prezident Biden guvernérům vzkázal, že by guvernéři neměli bránit v dodržování opatření doporučených CDC.

Malá proočkovanost

Krom nenošení roušek a respirátorů, jež mohou přinejmenším snížit virovou dávku, kterou člověk při kontaktu s nakažených dostane, a tím i snížit riziko těžkého průběhu, je dalším a podstatnějším důvodem nízký počet očkovaných. Zatímco v již zmiňované Británii obdrželo první dávku zhruba 70 % obyvatel a plně očkovaných je 58 %, Florida má očkovaných jednou dávkou 58 % a plně ani ne polovinu populace.

V nemocnicích je navíc oproti předchozím vlnám víc mladších lidí, a to i včetně dětí. Míra hospitalizace je u dětí ve věku 0–5 let přes jedno procento. Pak toto číslo klesá, ale už ve věkové skupině 45–54 let končí v nemocnici necelá 3 % identifikovaných nakažených. U skupiny 55–64 pak už je to bezmála dvojnásobek.  V těchto věkových skupinách má přitom alespoň první dávku jen 60, respektive 68 % lidí. V Británii je to přitom bezmála 80 %.

Ve vleku dezinformací

Počet podaných dávek přitom v poslední době spíše klesá a zdá se, že drtivá většina těch, kteří se očkovat nechat chtěli, už alespoň první dávku dostali. Je tedy možné, že zatímco Británie experiment s úplným rozvolněním díky vysokému podílu očkovaných zvládne, Florida má před sebou možná nejhorší vlnu celé epidemie. Nemocniční kapacity jsou už teď skoro vyčerpané. Pětinu pacientů v nemocnicích tvoří nakažení covidem a na jednotkách intenzivní péče jsou to téměř dvě pětiny.

Nemocnice už teď ruší neurgentní plánované operace a podle průzkumu Floridské asociace nemocnic očekávají téměř dvě třetiny zařízení v příštích týdnech nedostatek personálu. Guvernér DeSantis ale přesto tvrdí, že zprávy o přeplněných nemocnicích jsou jen mediální hysterie. S rozvolněním, zákazy roušek a odmítání očkovacích certifikátů totiž spojil svou politickou kariéru. Mluví se o něm jako o vážném uchazeči o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024.

Nulté číslo Týdeníku FORUM  (FORUM 24)

Republikáni opakují Trumpovy chyby

Podobným směrem se pak situace vyvíjí i v Texasu. Třetina nově diagnostikovaných případů v celých USA je právě z Floridy a Texasu, kde přitom žije jen necelá šestina obyvatel Spojených států. Počet nových hospitalizací se i v Texasu blíží maximům z letošního ledna. I v Texasu je míra proočkovanosti poměrně nízká. Republikánští guvernéři a státní zákonodárci v podstatě opakují přístup, který k celé pandemii zaujal bývalý prezident Trump.

Bagatelizace je sice z praktického hlediska nebezpečná, ale politicky se nemusí nevyplatit. Koneckonců i u nás vidíme, že počet obětí covidu zřejmě pro velkou část voličů není důležitý. Republikánští voliči jsou navíc k vakcínám a rouškám skeptičtí. Zatímco nařízení nosit ochranu dýchacích cest v místech, kde se infekce šíří, podporuje 93 % demokratů, u republikánů je to jen 59 %. Celých 40 % voličů Republikánské strany pak očkování buď odmítá, nebo s ním váhá.

Republikánští politici tak dělají to, o čem si myslí, že jim ve volbách v příštím roce pomůže. Pro ostatní země by ale měl případ Floridy a Texasu být varováním a nikoliv inspirací, jak se nám na jaře snažili odpůrci opatření u nás namluvit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]