Fňukáním a házením viny za vlastní neschopnost na STAN Piráti varují sami před sebou

Lídři koalice Piráti a STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Lídři koalice Piráti a STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. | FOTO: Česká pirátská strana / se svolením autora

Překvapivě nedospěle až dětinsky se po neúspěchu ve volbách chovají Piráti. V prvních dnech a hodinách se drželi, ale s přibývajícími týdny se jejich frustrace prohlubuje. Zajímavým týmovým chováním je neschopnost připustit vlastní chyby, ale svalování viny za neúspěch na koaličního partnera, který je, paradoxně, celé měsíce spíše táhnul nahoru.

Mělo to být velké překvapení a unikát v Evropě. Piráti už se viděli při sestavování vlády, premiérem měl být Ivan Bartoš. Ještě před půl rokem to tak průzkumy naznačovaly. Jenže pak přišlo velké překvapení, ze kterého se mnozí dosud nevzpamatovali. Tím překvapením byla nekampaň Pirátů. Mnozí příznivci nebo pozorovatelé stále čekali, kdy to začne. Když ne v srpnu, tak září? Když ne na začátku září, tak to bude nejspíše nějaké překvapení v posledních dvou týdnech. A ono nic. Nepřišlo to.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Kampaň Pirátů se jednoduše nekonala, a když se o ni někdo z nich pokoušel, dopadlo to tak nešťastně, jako když Ivan Bartoš bojoval o „svůj“ region, tedy Ústecký kraj, odkud není a nemá k němu žádnou vazbu. Nejprve sever přirovnal k Rumunsku, později v debatě řekl, že Ústí nad Labem zná, protože tam slavil narozeniny. Už samotná kandidatura Bartoše na severu a ne v Praze Pirátům sebrala dost hlasů. Nepochopitelný krok postavit se Babišovi v regionu, který nejvíce nahrává Babišovi.

Samozřejmě, Piráti byli řadu měsíců obětí podpásových útoků a ostré antikampaně Andreje Babiše a jeho médií, stejně jako proruských dezinformačních serverů. Ale omezit se jen na konstatování: Oni lžou, jsou na nás zlí, bylo asi málo.

Pirátům také nedošlo, že zatímco za STAN kandidují v regionech známé a často pro voliče prověřené postavy, oni mají kandidáty neznámé, mnohdy startující kariéru politiků. A to je další problém. Piráti nemají silné zastoupení v komunálu. STAN ano.

A tak nyní musíme číst nedůstojné nářky Pirátů o tom, jak je STAN podvedl. Například tento citát pirátského europoslance Mikuláše Peksy: „I v životě lidském se stává, že se dva lidé, kteří si slibovali věrnost až do smrti, dostanou do situace, kdy jediným řešením je rozvod. Taková situace často nastává, pokud jeden z partnerů toho druhého podvede. Já se trochu bojím, že jsme se do této situace dostali, takže je třeba mluvit o tom, jak tento vztah ukončit. Protože nesplňuje předpoklady, se kterými byl uzavřen,“ který přinesl server iRozhlas.cz. Europoslanec svůj názor opřel o fakt, že prý někteří kandidáti STAN říkali svým voličům, koho mají kroužkovat.

Co je přitom divného na tom říci voličům: Jsem tady, chci pro vás pracovat, volte mě? Možná, že kdyby Piráti voličům řekli alespoň tohle, nemuseli dopadnout tak, jak dopadli.

Tím, co nyní předvádějí, varují sami před sebou. Znevěrohodňují se v očích svých stávajících i budoucích partnerů. Jediným, komu touto nedůstojnou komedií Piráti pomáhají, je Babiš. Ten se musí smát, až z křesla na Čapáku padá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]