Focus: Ministr oznámil opatření, ale premiér je zrušil. Pak přiznal chybu, ale odstoupil ministr

ČTK

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Česká republika je pro Němce odstrašujícím příkladem. Takto alespoň o Česku, které „uvízlo v naprosté pandemické katastrofě“, píše zpravodajský server Focus.de. V sobotním rozsáhlém komentáři věnovaném rekordnímu šíření nákazy v sousední zemi úvodem vzpomíná přínos rázných opatření z jarní vlny koronaviru a pozastavuje se nad následujícími zmatky a chybami Babišovy vlády. Článek zmiňuje většinu z nich včetně Babišovy dovolené, populistického odvolání opatření v době před volbami a netečnosti Čechů živené laxním přístupem vlády.

„Česká pandemická zkáza: budíček pro nás všechny?“ zní jeden z mezititulků předmětného článku o „více než vážné situaci“ v České republice, který server Focus.de uvádí pod hlavičkou „Nejvyšší výskyt v EU“ a titulkem se slovy o varování pro Německo.

Mohlo by se zdát, že dění v malé České republice v Německu sotva někdo zaznamená, zmíněný článek předního německého zpravodajského serveru, který na 4 normostranách textu (!) analyzuje příčiny toho, jak se Česko stalo zemí s nejhorším pandemickým vývojem v celé EU, ovšem svědčí o pravém opaku.

Printscreen Focus.de

Článek přibližuje rozměr zkázy v Česku porovnáním údajů o počtech nových případů nákazy za den, jichž Česko ve čtvrtek podle ministerstva zdravotnictví zaznamenalo 9721, což bylo víc než téhož dne zaznamenalo osmdesátimilionové Německo (dle Institutu Roberta Kocha 7334). Další údaj, který pro ilustraci katastrofálního vývoje v Česku Focus uvádí, je průměrný denní počet nových případů nákazy za posledních 14 dní. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí je to v případě Česka 660,8 případu a v Německu 59,6 případu na 100 000 obyvatel.

archiv

Tento stav pak Focus dává do souvislosti s Babišovým populistickým i laxním vedením země. „17. srpna Vojtěch oznámil, že celostátní povinnost nošení roušek bude dva měsíce od jejího ukončení opět ‚prevenzivně‘ zavedena,“ připomíná Focus. „Jenže o pouhé tři dny později premiér Andrej Babiš toto nařízení smetl ze stolu. Důvod: Češi byli opatřeními otrávení, na sociálních sítích rozpoutávali ‚shitstorm‘ a Babiš se zjevně obával, že nepopulární opatření by před krajskými a senátními volbami nebyla dobře přijata,“ usuzuje Focus na Babišovy priority a výslovně dodává, že v důsledku toho následujícího dne, 21. srpna, Česko poprvé zaznamenalo více než 500 nových případů nákazy, tedy více, než kolik činil nejvyšší evidovaný nárůst během první vlny.

Focus se pozastavuje i nad způsobem, jakým Babišova vláda své fiasko reflektovala. „Šéf vlády později připustí, že v politice proti koronaviru udělal chyby. Přesto však o několik týdnů později neodstupuje on, ale český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch,“ podivuje se Focus.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner