Foldyna a Staněk svolali tiskovku, ale nikdo nepřišel. Chtějí více kontrolovat ČT

Poslanec Jaroslav Foldyna  (FB Jaroslav Foldyna)

Poslanec Jaroslav Foldyna | FOTO: FB Jaroslav Foldyna

Poslanci sociální demokracie Jaroslav Foldyna a Antonín Staněk uspořádali před úterním jednáním Sněmovny tiskovou konferenci. Spolu s několika dalšími kolegy by se rádi zabývali novelou zákona o televizních a rozhlasových poplatcích. Jako hlavní důvody připravovaného návrhu označili asociálnost současných poplatků, deficit kontrolních mechanismů veřejnoprávních médií a údajnou nevyváženost některých pořadů. Když ovšem přišli na brífink, zjistili, že zájem o jejich názory je minimální. Téměř nikdo z novinářů nedorazil.

Eric Drooker

,,Tohle stejně nejsou moji voliči, pustíme to přes sítě. To bude účinnější,“ prohlásil rozpačitě Foldyna před začátkem. Vedle kritiky aktuálního nastavení plateb koncesionářských poplatků domácností ve výši 45 Kč za rozhlas a 135 Kč za televizi pak chtějí především prosadit zpřísnění kontroly samotných institucí.

Podle Staňka by měli mít občané možnost kontrolovat, jak televize s jejich penězi nakládá, ale při současném nastavení není možnost zjistit ani aktuální výši platů. Českou televize má využívat úzká skupina vybraných jedinců k prosazování vlastních ekonomických a politických zájmů. Ale kdo je onou vybranou skupinou, už blíže nespecifikoval.

 

FORUM 24
Tisková konference posl. J. Foldyny, A. Staňka (ČSSD, bývalý ministr kultury), I. Nevludové, L. Volného a M. Bojka na téma: „Novela zákona o televizních a rozhlasových poplatcích“

 

Poslanec čelí také dlouhodobým kontroverzím uvnitř samotné ČSSD. Na předsednictvu se dokonce nedávno hlasovalo také o jeho vyloučení, ale pro schválení se nakonec nenašlo dostatek hlasů. Foldyna se přitom ani netají dlouhodobou kritikou vlastní strany s tím, že politiku formuje poněkud po jiné ose.

Eric Drooker

Nedávno například pobouřil ostatní straníky výrokem, že by podpořil rekonstruovanou vládu Andreje Babiše (ANO) v případě, že by ji opustila ČSSD. A možným důvodem k rozpadu mohl být tehdy právě i bývalý ministr kultury Antonín Staněk. Právě kolem resortu totiž dlouho probíhali spory, kdy prezident odmítal odvolat Staňka a jmenovat nového kandidáta sociálních demokratů Miroslava Šmardu. Poslance tak již nepojí jenom podpora ze strany Miloše Zemana, ale nově také boj za větší kontrolu České televize.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]