Foldyna obvinil šéfa Člověka v tísni z vyhrožování. Lžete, shodli se poslanci

Jaroslav Foldyna. (Twitter J. F.)

Jaroslav Foldyna. | FOTO: Twitter J. F.

Poslanec Jaroslav Foldyna (za ČSSD) před volbou nového ombudsmana obvinil šéfa organizace Člověk v tísni Šimona Pánka z vyhrožování při zvolení kontroverzního Stanislava Křečka. Předsedům stran měl poslat sms se zprávou, že v případě jeho volby budou mít problémy. „Lžete tady,“ ohradil se šéf STAN Vít Rakušan. Další se k němu přidali.

„Představitel organizace Člověk v tísni, která údajně pomáhá lidem, posílá předsedům politických stran esemesky, ve kterých jim jaksi dává najevo, v podstatě jim vyhrožuje, že budou mít problémy, když budou volit Stanislava Křečka. Já se domnívám, že to je výrazné ovlivňování takovéto silné organizace, která zčásti žije z cizích, zahraničních peněz, zčásti z peněz daňových poplatníků ČR,“ řekl Foldyna během rozpravy.

Stanislav Křeček  (ČTK)

Proti tomu se ohradila Jana Černochová (ODS), která vyzvala sociální demokraty, aby se omluvili za slova člena svého poslaneckého klubu. „Že je tady takto bezprecedentním způsobem napadnete, aniž by se někdo z nich mohl obhájit a říct vám, že jsou vaše slova lživá, tak mi nepřijde úplně fér. Pokud na ně chcete útočit, čiňte to někde jinde.“

Občanská demokratka následně dodala, že ačkoli není velkou fanynkou neziskových organizací, tak považuje Člověka v tísni za organizaci s velmi dobrým renomé, a to po celém světě. „Když přijedeme jako poslanci do zlomených států, tak děkují za jejich pomoc,“ uzavřela a připojila výzvu i k jeho omluvě.

To ale Foldyna odmítl. „Já jsem řekl údajně, nezpochybňuji, že v některých případech koná velmi dobrou činnost, a v některých se chová jako hybridní politická organizace. To znamená, vyjadřuje určité názory atd. Já netvrdím, že nedělá dobročinnou činnost, nic takového tady nezaznělo,“ otočil.

Slovo „údajně“ ovšem zaznělo nejdříve pouze ve spojitosti s přínosy organizace. „Že píše předsedům některých politických stran? To je docela vyhrožování,“ trval dále na svém předchozím vyjádření.

Atmosféra začala rychle houstnout. K řečnickému pultíku začali následně předstupovat přítomní šéfové stran a tvrzení postupně odmítli. „Ať, už v tomto kabaretním představení fandíme panu Foldynovi, nebo předsedům, kteří tady přicházejí, tak je dobré si občas uvědomit, že svět může být i černobílý. Jednou někdo mluví pravdu, a druhý lže. A ten, kdo tady lže, je pan kolega Foldyna,“ uvedl Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechm[email protected]