Foldyna odchází po třiceti letech z ČSSD

ČTK

Jaroslav Foldyna | FOTO: ČTK

Poslanec Jaroslav Foldyna odchází ze sociální demokracie. Stranu opustí po třiceti letech v úterý 25. února. Jako hlavní důvod uvedl nespokojenost se současným stavem ČSSD. S informací přišel server Seznam Zprávy.

V rozporu s oficiální politikou strany ale vystupoval Foldyna dlouhodobě. A to i během hlasování v dolní komoře. Před veřejností na sebe pak upozornil v roce 2018, kdy otevřeně podpořil kontroverzní motorkářskou skupinu Noční vlci, která přijela do Prahy uctít památku ruských vojáků padlých za druhé světové války.

Twitter J. F.

Že se jeho konec ve straně blíží, napověděla i únorová volba ombudsmana. Před samotnou volbou vystoupil s tvrzením, že ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek posílal předsedům stran výhružné smsky pro případ zvolení Stanislava Křečka. Přítomní předsedové to ale vyloučili.

Vedení strany se od jeho výroků sice následně distancovalo, ale jeho vyloučení tentokrát nikdo přímo neinicioval. „Chce Jarda Foldyna vystoupit ze sociální demokracie? ČSSD není kriminál, každý může odejít,“ uvedl tehdy šéf strany Jan Hamáček. Ten následně připustil, že plánuje odchod ze strany, pokud ji neopustí místopředsedové, kteří ji podle něj táhnou ke dnu.

Foldyna byl místopředsedou ČSSD zhruba rok do loňského března. K současnému vedení, především k místopředsedovi a ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi, ale také k zástupcům pražské organizace byl Foldyna často kritický. Místopředsedům ČSSD vyčítal, že nedělají politiku, kvůli které strana vznikla.

Ústecký poslanec Foldyna spolu s šéfem krajské ústecké ČSSD Miroslavem Andrtem čelili loni v září hlasování o vyloučení ze strany. Na předsednictvu ČSSD sice byla pro jejich konec většina přítomných, nešlo ale o požadovanou nadpoloviční většinu všech členů tohoto orgánu. Předseda ČSSD Jan Hamáček tehdy hlasování označil za silné varování, aby členové případné vnitrostranické spory neřešili na veřejnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner