FORUM slaví 7 let. Postavili jsme se oligarchovi a dalším populistům. Budeme v tom pokračovat

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM | FOTO: Roman Black Černý a Michal Hošek

Právě před sedmi lety spatřilo světlo světa Svobodné fórum, dnešní internetový deník FORUM 24. V úterý 10. února 2015 představila skupina novinářů na tiskové konferenci v Národní kavárně nově otevřený web, jehož cílem byla obrana svobody slova v zemi, v níž vládlo mocenské duo Miloše Zemana a Andreje Babiše.

Založení webu Svobodné fórum a jeho provoz zabezpečovaný sdružením Free Czech Media bylo odpovědí na brutální zásahy do české mediální krajiny ze strany oligarchů napojených na byznys se státem. O necelé dva roky dříve chemický a zemědělský magnát Babiš koupil dva liberální deníky MF DNES a Lidové noviny a udělal z nich propagandistické nástroje svého politického hnutí. Babiš získal kontrolu nad řadou českých redakcí a své mediální impérium nadále rozšiřoval. Ostatní média si po odchodu německých majitelů rozebrali další oligarchové a úroveň žurnalistiky a zejména možnosti kritiky politické moci se prudce snížily. Česká republika se pak postupně propadala v žebříčcích sledujících úroveň svobody médií.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Svobodné fórum upoutalo pozornost veřejnosti důkazy o tom, že Andrej Babiš svá média zneužívá k dosažení moci a k získání kontroly nad významnou částí českých médií. Publikované tabulky jasně ukázaly, jak velké množství pozitivních a dokonce oslavných článků se v obou denících objevilo po Babišově převzetí vydavatelství Mafra. Redakce, které ještě nedávno pracovaly podle mezinárodně uznávaných norem seriózní žurnalistiky, se zcela zaprodaly novému majiteli. Desítky novinářů ze znásilněných novin odešly, aby si nezničily čest. Mnoho zůstalo, sloužilo a stále slouží.

Svobodné fórum navíc také ukazovalo, jak se i další novináři v děsivé míře nechávají využívat či zastrašit marketingovým týmem Babišova hnutí ANO.  Doba 2014-2021 byla temnou dobou českých médií, přičemž do jisté míry došlo i u veřejnoprávních médií k částečné kontaminaci populistickou propagandou. Není také náhoda, že Zemanova a Babišova propaganda nalezla i silnou podporu v dezinformačních médiích podporovaných z Ruska.

Za sedm let práce se z webu, na který chodilo denně 20-30 tisíc lidí, stal jeden z velkých mediálních webů. FORUM 24 navštívilo v roce 2021 průměrně 1 661 710 reálných uživatelů za měsíc. Rekordní sledovanost mělo FORUM 24 ve volebním měsíci říjnu, kdy na něj přišlo dokonce 2 137 304 reálných uživatelů. Za celý rok 2021 má internetový deník FORUM 24 neuvěřitelných 150 milionů zobrazených stran. Jistě, weby jako Novinky či Seznam Zprávy mají mnohem více. Ale Svobodné fórum a FORUM 24 vzniklo doslova na koleně jako garážový projekt. K internetovému deníku navíc přibyl postupně tištěný měsíčník, který se v minulém roce přeměnil v noviny Týdeník FORUM; titul získal za pár měsíců na sedm tisíc předplatitelů a celkově prodává přes deset tisíc výtisků týdně.

Tento výsledek by nebyl možný bez obrovské podpory stovek podporovatelů, z nichž naprostá většina posílala na dva sbírkové účty částky po stokorunách a tisícikorunách. Nikdo, kdo něco takového nezažil, si neumí představit vděčnost novinářů, kteří si dlouho nemohli být jistí, že budou mít další měsíc z čeho žít. Celkem přišlo na sbírkové účty od podporovatelů za sedm let 16 749 090 Kč. Náklady na provoz byly samozřejmě vyšší a podařilo se je krýt pomocí výnosů z prodeje knih, časopisu a postupně v narůstající míře i pomocí výnosu z reklamy.

()

V roce 2021 se řízením osudu a na základě úsilí mnoha demokraticky založených Čechů podařilo v naší zemi změnit vládu. FORUM 24 a Týdeník FORUM o tuto pozitivní změnu usilovaly rovněž a redakce dodala do dvou milionu domácností zvláštní vydání novin, které varovalo před hrozící koalicí autoritářských sil, jež ohrožují demokracii v Česku. 

 Nástupu této hnědé koalice pod vedením autoritářského oligarchy se podařilo pro tuto chvíli zabránit. Ale nebezpečí, že se Česká republika vykolejí ze své polistopadové dráhy, je stále nesmírně závažné a dost hrozivé. Deník FORUM 24 a Týdeník FORUM se budou intenzivně snažit přispět k tomu, abychom žili i nadále ve svobodné zemi.

Řada českých médií se snaží dělat profesionální práci. Ohledně investigativní žurnalistiky je tu řada redakcí, které pracují tak, jak se na svobodné novináře sluší. FORUM se snaží k pluralitě médií přispět zejména názorovou žurnalistikou a šířením informací, o nichž ostatní často mlčí. Ve svých obou verzích, v internetové i papírové, však usiluje o mediální vyjádření proevropského demokratického názorového proudu.

FORUM se netají tím, že jeho redakce zastává hodnoty liberálně konzervativního politického myšlení. Zachovává ale potřebný odstup od konkrétních politických stran a trvá na své nezávislosti. V souboji demokratů s temnými autoritářskými a populistickými silami však stojí jasně za vizí svobodné a demokratické České republiky, která je důstojným členem Evropské unie.

Zvláště v době, kdy řada pravicových sil odmítá evropský koncept a tíhne k ruskému modelu řízení společnosti, vidí novináři a publicisté v Týdeníku FORUM a deníku FORUM 24 v prozápadním kurzu svůj zásadní úkol.

Jako šéfredaktor a zakladatel platformy FORUM bych ze srdce rád poděkoval za podporu našim čtenářům, přátelům a dárcům, kteří při nás během těchto velmi náročných sedmi let stáli. Před sedmi lety tomuto projektu říkali Babišovi učedníci „Šafrův blogýsek“. Tak tady jsme. 150 milionů zobrazených stran za rok. Tentokrát půjde o to, aby se českým prezidentem nestal další necivilizovaný barbar.

Jde o to, aby demokraté v naší zemi měli potřebné sebevědomí, uměli se postavit autoritářské manipulaci a projevili znovu vůli se spojovat k inteligentní volbě. Nesmíme ani na okamžik propadnout iluzi, že máme naši svobodu danou. Je potřeba se o ni starat.

Redakci deníku FORUM 24 lze nyní podpořit ve veřejné sbírce sdružení Free Czech Media (zde) a zakoupením předplatného Týdeníku FORUM (zde). Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články