Fotbal dnes volí nástupce Miroslava Pelty

reprofoto ČT

Miroslav Pelta | FOTO: reprofoto ČT

V pražském hotelu Clarion se dnes volí nový předseda Fotbalové asociace České republiky. 196 přítomných delegátů české a moravské komory rozhoduje, zda bude zvolen nástupce vazebně stíhaného Miroslava Pelty. Na výběr jsou tři jména: Libor Duba, Petr Fousek a Martin Malík. Valná hromada začala v 10 hodin. Pokud by předseda zvolen nebyl, může být o půl roku prodloužen mandát současnému vedení.

Prvním důležitým bodem jednání bylo schválení celého programu valné hromady, pokud by se tak nestalo, zasedání by bylo ukončeno. V tuto chvíli je tak jasné, že k volbě předsedy dojde.

Jeden z kandidátů potřebuje získat v prvním kole nadpoloviční počet hlasů v obou komorách. Česká čítá 125 přítomných delegátů, moravská 71. Do případného druhého kola postoupí kandidát s nejvíce hlasy z Čech a s nejvíce hlasy z Moravy. Opět je nutné získat většinu v obou komorách. V případě, že by ani druhé kolo nerozhodlo, kritéria na zvolení se podstatně sníží. Předsedou se stane ten, kdo získá alespoň 35 % hlasů v obou komorách a zároveň získá v součtu vyšší počet hlasů.

Hlavu českého fotbalu vybírají zástupci profesionálního i výkonnostního fotbalu. A právě druhou, početnější skupinu má z velké části pod palcem současný místopředseda FAČR Roman Berbr. Zástupci profesionálních klubů se včera rovněž neúspěšně pokusili Berbra přesvědčit, aby na tuto funkci znovu nekandidoval.

„Výkonnostnímu fotbalu jsme předložili nabídku, že jsme schopni pomáhat při řešení krize včetně financování. Základem bylo najít složení nového vedení a způsob práce FAČR. Nabídka zahrnovala konkrétní jména, kdo by měl být ve výkonném výboru. Ale ukázalo se, že nejsme schopni se s výkonnostním fotbalem dohodnout,“ řekl majitel Sparty Daniel Křetínský.

Funkce předsedy FAČR je neplacená, už to samo o sobě nevyvolává velkou důvěru. Není žádným tajemstvím, že Berbr a Pelta si přejí zvolení šéfa STES (dceřiné společnosti FAČR) Martina Malíka. Šéfovi Ondrášovky Liboru Dubovi, který je označován jako Berbrův plán B, na čtvrtečním jednání nikdo z profesionálních klubů podporu nevyjádřil. Jako symbol možné změny je vnímán bývalý generální sekretář asociace Petr Fousek.

„Systém volby velmi nahrává panu Malíkovi. Chtěl bych věřit, že bude zvolen Petr Fousek, kterého považuju za čestného člověka a fotbalového diplomata, ale mám obavu, že tahle varianta nenastane. Nechci být pesimista, ale bojím se, že ke změně k lepšímu zítra nedojde,“ dodal Tvrdík.

Otázkou nadcházející volby zůstává, co je pro fotbal větší zlo. Současné, krajně nevěrohodné, vedení nebo nové vedení, napojené na to současné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner