Fotbalisté Saúdské Arábie odmítli držet minutu ticha za oběti útoku v Londýně

()

Incident se odehrál před kvalifikačním utkáním na Mistrovství světa 2018 mezi Austrálií a Saúdskou Arábií. Zatímco domácí Australané stáli ve středovém kruhu a drželi se potichu kolem ramen, hráči Saudské Arábie se rozcvičovali, jako by se nic nedělo. Podle vedení saúdskoarabského národního týmu držet minutu ticha „není součástí jejich kultury“. Při sobotním útoku na London Bridge zemřelo osm lidí, mezi kterými byly také dvě Australanky.

Před zápasem v Adelaide australská fotbalová federace Saúdy s pietní akcí obeznámilo. Saúdové ale účast odmítli. „Uvedli, že se přesunou na svou stranu pole, budou respektovat naše zvyky, zatímco se postaví na své pozice,“ sdělila australská federace v prohlášení. Austrálie v samotném utkání porazila Saúdskou Arábii 3:2 a výrazně se přiblížila účasti na MS 2018 v Rusku. Incident před zápasem bude ale mít patrně dohru.

Na sociálních sítích vzbudilo chování saúdských fotbalistů bouřlivou diskuzi. Někteří fanoušci dávali najevo své rozhořčení, jiní souhlasili s vedením saúdského týmu. V prosinci ovšem fotbalisté saúdskoarabského klubu Al-Ahli Saudi FC před utkáním s Barcelonou drželi minutu ticha za 71 mrtvých členů brazilského fotbalového týmu Chapecoense. S hráči a realizačním týmem se loni v listopadu zřítilo letadlo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]