Fotbalový boss Pelta je vinen, soud ho poslal na šest let do vězení

Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta (ČTK)

Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta | FOTO: ČTK

Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou vinni v kauze zmanipulování sportovních dotací. V pátek o tom rozhodl pražský městský soud. Rozsudek zatím není pravomocný.

Miroslav Pelta byl odsouzen k šesti letům vězení, soud mu zároveň uložil pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací a pětimilionový peněžitý trest. Bývalou náměstkyni Simonu Kratochvílovou poslal za mříže na 6,5 roku, na šest let jí zakázal výkon funkcí ve veřejné správě, zaplatit musí pokutu dva miliony korun.

()

Předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu naopak soud osvobodil.

Podle soudkyně Pelta využil své známosti s náměstkyní Kratochvílovou a měl ji ovlivňovat, aby poskytla dotace konkrétním žadatelům. „Obžalovaní Pelta a Kratochvílová si na základě klientelismu stanovili vlastní kritéria hodnocení žádostí,“ konstatoval pražský městský soud.

Kauza se táhne od května 2017, kdy do sídla Fotbalové asociace ČR vtrhla policie. Dva dny na to skončili Pelta i Kratochvílová ve vazbě, po měsíci však byli propuštěni. Policisté od té doby případ vyšetřovali. Pelta mezitím rezignoval na pozici šéfa fotbalové asociace, ve funkci skončila také Kratochvílová. Kvůli případu rezignovala i tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]