3000 aktivistů zablokovalo důl miliardáře Křetínského v Německu

Aktivisté včera sešli do dolu a zablokovali jej. Protesty se chystají i na dnešek (Petr Zewlakk Vrabec)

Aktivisté včera sešli do dolu a zablokovali jej. Protesty se chystají i na dnešek | FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Přibližně 3000 aktivistů včera obsadilo německý hnědouhelný důl Welzow-Jih, který nedávno získal český Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského. EPH v konsorciu s finanční skupinou PPF Investments získal v dubnu od Vattenfallu doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf.

Protest, kterým aktivisté dávají najevo nevůli s používáním fosilních paliv, potrvá dle plánu celý víkend. Aktivisté již včera sestoupili do dolu a obsadili chod těžebních strojů. Chtějí tím dle svých slov vzkázat, že spolu s německým dolem si EPH kupuje i masivní odpor veřejnosti. Na víkendové protesty se do Německa sjeli lidé z celé Evropy, mimo jiné i z Česka, Rakouska, Polska a dalších zemí. Podívejte se, jak včera akce s názvem Ende Gelände (Ani o krok dál) probíhala.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]