FOTOGALERIE: Aktivisté na Hradě upozorňovali na osudy Rusů, Číňanů či Syřanů

()

Aktivisté ze skupiny Kaputin dnes odpoledne na Pražském hradě upozorňovali na osudy několika Rusů, Ukrajinců, Číňanů či Syřanů. Tichým protestem připomínali vězněné či oběti neobjasněných vražd, například novinářku Annu Politkovskou nebo politika Borise Němcova. Podle aktivisty Otakara van Gemundta se je hradní policie snažila z areálu vykázat.

„Několikrát nás oslovili a poprosili, abychom odešli,“ řekl ČTK. Jako důvod podle něj uvedli narušení důstojnosti místa. „Ukázal jsem jim článek ústavy o právu svobodu projevu a návštěvní řád Hradu, aby mi řekli, co porušuji,“ dodal.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Desítka aktivistů dnes mlčky stála na různých místech areálu, v pravé ruce fotografii a v levé popis životního příběhu jedné z deseti osob. Kromě Politkovské či Němcova přestavovali také například vězněného ukrajinského režiséra Oleha Sencova, čínského disidenta Liou Siao-pa nebo syrského lékaře zabitého v Aleppu Muhammeda Wasím Muáze.

Neformální skupina Kaputin akci nazvala Občanská hradní stráž. „Někteří naši politici, dokonce i nevyšší ústavní činitelé, se v poslední době s představiteli těchto režimů sbližují daleko více, než je důstojné pro reprezentaci země, která si ve 20. století sama prošla hned dvěma zrůdnými totalitami,“ napsala v prohlášení.

Aktivisté na Hradě protestovali také na začátku dubna, kdy vyjadřovali nesouhlas s nedávnými policejními zásahy proti odpůrcům návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a se zahraniční politikou prezidenta Miloše Zemana. V květnu vystupovali proti motorkářům z ruského klubu Noční vlci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]