Fotogalerie Davida Těšínského: Exorcismus v Etiopii s.r.o.

David Těšínský / SF

Lidé přidržují posedlou ženu v davu u kostela. | FOTO: David Těšínský / SF

Exorcistická shromáždění v Etiopii jsou praktikována jako veřejné vyhánění špatných duší a ďáblů-démonů z těla. Je to spojeno s ortodoxním křesťanstvím. Kněz Memihir Girma Wendimu je v Etiopii pro své speciální metody docela kontroverzní postavou a byl už vykázán z mnoha kostelů, protože vydělává víc peněz než sám kostel.

Není divu, když po dobu shromáždění pořád opakuje, kolik už má za dnešek vyděláno. „Ať jich je víc, máme 300 dolarů, potřebujeme 400 dolarů,“ křičí.

Oběti černé magie a lidé posedlí různými druhy démonů ho navštěvují a věří v jeho svatou pomoc. Někteří vypadají normálně, jiní působí na první pohled vyšinutě a „posedle“ – křičí a rozmachují rukama, případně útočí na druhé. Trpí různými nemocemi a tipy posednutí démony. Věří, že jsou ovlivněni zlou duší, která je v nich.

Kněz je začíná po jednom tlouci do hlavy a do břicha a očekává reakci démonů ukrytých v nitru jeho klientů. Někteří nereagují, jiní, kteří předtím působili klidně, začínají řvát a chovat se agresivně. Kněz bere svůj kříž a začíná mluvit s démony prostřednictvím jejich hostitele-oběti.

Nikdo by nevěřil, jak dokáže být démon arogantní. Kněz se ptá: „Kdo jsi a kolik vás je?“ Posedlý člověk křičí, zatímco ho kněz mlátí hlava nehlava a leje na něj svěcenou vodu. „Nemáš nade mnou žádnou moc! Neodejdeme, je nás 99,“ odpovídají démoni.

Po pár minutách „konverzace“ s ďáblem se kněz pousměje, jak tvrdohlavý je tento démon. Začíná nositele mlátit ještě víc a mluví stále hlasitěji a silněji. Po chvíli oběť začíná plakat a vykřikuje: „Byli jsme posláni zničit jeho životní práci, učinit ji zbytečnou pro jeho rodinu. Doteď jsme mu úspěšně vrtali do života… Velká škoda, že jsi nás našel… Nemůžeme odolat pálivé moci tvého kříže… Tohle už je pro nás moc.“

Všichni na shromáždění začínají jásat a křičet a někteří pláčou dojetím. Nyní je čas zaměřit se na „nižší zlo“, jako je černá magie, zlé oči nebo Osho.

Byl jsem překvapen, když jsem slyšel, že v Etiopii je „Osho“ termín pro posedlost démonem. Většina místních považuje Osha za čisté zlo.

Ceremonie pokračuje a lidé mluví hlasem opačného pohlaví nebo i dva tisíce let starým domorodým jazykem.

Za vymítání ďábla a démonů se ovšem platí hodně. Když jsem viděl starou paní dávat knězi 100 amerických dolarů, říkal jsem si v duchu „Wow!“. Protože vím, že to je pravděpodobně více než polovina jejího měsíčního příjmu.

Ať už je kněz podvodník (jak si řada lidí myslí), nebo opravdu pomáhá, anebo se lidé léčí jen čistě silou své víry ve vyléčení, kněz je stále milionář a vždy je obklopen svou ochrankou, která mu po skončení shromáždění „klestí“ cestu k jeho luxusnímu vozu, kde ještě rozdá pár autogramů a odjíždí. A lidé pravděpodobně dál chudnou, alespoň ti nejzbožnější.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner