Muslimové na mši odsoudili násilí. Dorazili i pravicoví extremisté

(Petr Zewlakk Vrabec)

Zhruba osmdesát muslimů z Česka i zahraničí se dnes večer sešlo před katolickým kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech, aby protestovali proti vzrůstajícímu násilí v Evropě. Někteří z nich se za velkého zájmu médií symbolicky zúčastnili mše v kostele, který byl zaplněn do posledního místa. Po mši před kostelem na náměstí Jiřího z Poděbrad přibližně dvě stovky lidí včetně muslimů odsoudily terorismus. Nakonec vytvořili lidský řetěz. V davu byli hlasitě slyšet i odpůrci islámu.

Zástupci muslimů vyjádřili solidaritu a soucit s oběťmi terorismu, zejména francouzským knězem Jacquesem Hamelem zavražděným islamistickými útočníky. Vyzvali k ukončení všech forem násilí, islám podle nich zdůrazňuje posvátnost lidského života. Zločiny takzvaného Islámského státu se obracejí proti muslimům po celém světě, uvedli. Někteří muslimové drželi transparenty s nápisy Terorismus není náboženství nebo Všichni jsou pod jednou střechou s obrázkem mapy České republiky.

Na shromáždění přišlo několik odpůrců islámu, někteří měli kabátech připnuty odznaky Bloku proti islámu a křičeli „My jsme tady doma“. V době mše před kostelem emotivně diskutovali s příznivci shromáždění a městští strážníci museli jednomu z odpůrců domluvit. Dorazil například Jiří Černohorský z extremistické partičky Adama B. Bartoše.

„Já jako křesťan a oni jako muslimové máme v mnoha ohledech spoustu společného a dnes se to ukazuje. Že to má být láska vůči druhým, vůči bližnímu svému a měli bychom nalézat cestu společnou. Ze mše mám velkou radost. Za mnou byly ženy zahalené. Měl jsem hřejivý pocit a cítil se bezpečně. Dalo mi to náplň do budoucna, že ne vše je negativní,“ řekl ČTK dvacetiletý student Jakub z Prahy 6.

Svolavatelka akce Romana Červenková z centra Al Firdaus ČTK řekla, že muslimové jsou v ČR oběťmi verbálních útoků. Češi podle ní nesledují zahraniční média, aby se dozvěděli, jaká je ve skutečnosti situace v Evropě. „Chápu, že se Češi bojí, a proto jsme tady, abychom ukázali, že odsuzujeme terorismus a bylo to slyšet,“ uvedla.

Katolický farní vikář Petr Beneš, který sloužil mši, na demonstraci poté zdůraznil, že pokud lidé budou stavět hradby, budou proti sobě. „To, že identitu, kterou se mnozí snaží tak halasně chránit, ztratíme tím, že nebudeme žít zevnitř boží lásku, to by mělo být jasné každému, kdo přemýšlí a žije s druhými,“ řekl Beneš. Křesťanství nemůže podle něj opustit vlastní hodnoty, jako jsou láska, pochopení, tolerance a přijetí. Připomněl také slova papeže Františka.

Původně chtěli muslimové uspořádat shromáždění v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru, ale farnost s tím nesouhlasila. Odkázala se na oficiální žádost na arcibiskupství. To uvedlo, že katolické kostely jsou otevřeny všem lidem dobré vůle. Společná bohoslužba muslimů a křesťanů nicméně podle arcibiskupství není možná z teologického hlediska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]