Skandování „Miloše do koše“, „Česko není Rusko“ nebo „Že vám není stydno“ a hlasité bubnování se dnes dopoledne ozývá na prostranství před Obecním domem v Nymburku, kam dorazil prezident Miloš Zeman na sjezd KSČM. Někteří lidé mávají českými nebo unijními vlajkami a drží transparenty s hesly jako „Putinův poskok“ nebo „Chraňte Česko před ruským švábem“. Některé poutače jsou namířeny i proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO).

Pořadatelé před Obecní dům, kde se komunistický sjezd koná, postavili traktor s valníkem, který poslouží jako improvizované pódium. Před něj demonstranti postavili poutač hlásící, že komunisté jsou podle nich přes třešně a šeříky vrazi. Na akci dohlížejí policisté. Kolem 10.00 bylo na místě podle jejich odhadu zhruba 200 lidí.

„Komunisté v době, kdy byli u moci, vystupovali na valnících od traktoru. Tak jsme se rozhodli využít příležitosti, že máme známé, kteří pracují na poli, a půjčili jsme si od nich valník,“ řekla ČTK jedna z organizátorek protestní akce Petra Melingerová.

Demonstrantům vadí hlavně to, že to bude poprvé po listopadové revoluci v roce 1989, kdy hlava státu promluví na sjezdu strany navazující na někdejší totalitní KSČ. Chtějí vyjádřit odpor proti údajnému srůstání vládnoucí moci s komunisty. „Přihlásilo se spousta lidí, očekáváme, že jich přijede tak 600,“ uvedla Melingerová, která pochází z Nymburku.

„Nymburku se za komunistů říkalo Jakešova Lhota a my chceme říct, že nejsme Jakešova Lhota a že se vymezujeme proti tomu, jak komunisté v poslední době vyvracejí historická fakta,“ dodala.

Protestní karnevalová akce má začít v poledne u hlavního nádraží. Odtud by měl vyrazit průvod k Obecnímu domu, kde se sjezd komunistické strany koná. Už dopoledne je ale u Obecního domu plánován doprovodný program.

KSČM dnes v Nymburku zvolí nové vedení a prodiskutuje postoj ke spolupráci s vládním hnutím ANO. Očekávání vzbuzuje také Zemanův projev.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!