V úterý večer demonstrovali lidé proti premiérovi Babišovi ve dvou stovkách měst po celé České republice. Fotografie z úterních demonstrací ukazují četná shromáždění od desítek lidí, které se sešly i bez doprovodného programu (Polička), až po tisíce lidí u podia s kapelami (Brno). Snímky tematicky propojuje problém této země, ztělesněný osobou Andreje Babiše, stejně jako odhodlání mu i navzdory dešti čelit. To dosvědčují jak zprávy od účastníků a pořadatelů, tak i vzkazy známých osobností.

Brno

Dva a půl tisíce demonstrantů se v úterý podle policie navzdory dešti shromáždily na Dominikánském náměstí v Brně. Na pódiu vystoupili hudebníci Tomáš Klus a David Koller i předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, který premiéra vyzval ke společné účasti v televizní debatě, aby své kroky obhájil. „Vyzýváme Andreje Babiše, aby podstoupil test na detektoru lži a zodpověděl deset našich otázek. Týkají se jeho podnikání i angažmá v StB,“ řekl Koller. Vystoupili také zástupci brněnských divadel nebo zpěvačka Hana Ulrychová. Video s projevem Davida Kollera najdete ZDE

České Budějovice

I přes deštivé počasí přišlo na českobudějovické náměstí více než 500 účastníků, aby vyjádřili podporu další vlně protestů proti premiérovi Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové.

V úvodu demonstrace, kterou v krajském městě již tradičně pořádala iniciativa Společně udržme demokracii ve spolupráci s Milion chvilek pro demokracii, vystoupil jeden z pořadatelů akce Martin Novotný. Poté se již mikrofonu ujali hosté. Mezi nimi vystoupil např. předseda Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal, bývalý místopředseda Senátu Jiří Šesták, římsko- katolický farář Josef Prokeš nebo ekolog Edvard Sequens. Akci již tradičně zakončil českobudějovický Hyde Park, v němž mohl vystoupit kdokoliv z účastníků, který cítil potřebu se k problému kolem nezávislosti justice a trestně stíhaného premiéra vyjádřit.

Výzvu Klubu na obranu demokracie, kterou v Českých Budějovicích přečetl Bohumil Doležal, najdete ZDE.

Pardubice

Z Pardubic nám napsala naše spolupracovnice Daniela Svobodová: „I přes vytrvalý déšť se v Pardubicích na třídě Míru objevila spousta deštníků, pod kterými byli schovaní Pardubičáci připravení říct svůj názor na nynější politickou situaci. Na podiu se vystřídalo hodně řečníků. Promluvil například herec pardubického divadla Ladislav Špiner a také zahrála Vypsaná fiXa.“

Plzeň

Zhruba 800 lidí demonstrovalo v Plzni, kde se protestu účastnilo i mnoho rodin s malými dětmi. V Plzni se v úterý také poprvé pochodovalo ulicemi poblíž centra, průvod prošel ulicí B. Smetany a Smetanovými a Kopeckého sady ke kašně před Západočeským muzeem.

Zlín

Ve Zlíně, kde demonstrovaly asi dvě stovky lidí, protestující nesli transparenty s hesly „Demisi!“ nebo „Bez Babiše bude líp!“. V Karlových Varech lidé skandovali například „Nám to vadí“. Právník Karel Jelínek při protestu na adresu Benešové řekl, že je jediným člověkem v zemi, který stojí mezi Babišem a soudem.

Jihlava

Na jihlavském Masarykově náměstí se v dešti sešlo zhruba 300 lidí s transparenty „Stop škůdcům a hrabišům“, „Babiše do koše“ nebo „Zastavme zlo“. Zhruba 800 lidí se sešlo v Plzni. Tamní herec Přemysl Kubišta, který na centrálním Náměstí Republiky mluvil také na podzim 1989, řekl v úterý před lidmi, že tenkrát se navzdory veškerému vyhrožování nakonec dočkali demise tehdejší komunistické vlády během několika dnů. Vyzval lidi, aby na náměstích demonstrovali dál a nevzdávali se. Na mnoha místech také organizátoři vyzývali k účasti na příští pražské demonstraci plánované na 4. června.

Liberec

V Liberci kritizoval premiéra třeba emeritní rektor tamní univerzity David Lukáš. Babiše označil za osobu, která se proviňuje proti dobrým politickým mravům. „Koncentrace politické, ekonomické a mediální moci činí z České republiky spíše mocnářství než republiku,“ uvedl v projevu.

Blansko

Podporu vyjádřily osobnosti původem z Blanenska, které se však  nemohou zúčastnit. Třeba Yvetta Hlaváčová, reprezentantka ČR v dálkovém a bazénovém plavání, držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche. Ta je momentálně v zahraničí, a naše demonstrace sleduje ze zahraničních médií, která celou situaci popisují. Slovák, co tuneluje Čechy. Yvetta by prý všechny STB figurky házela rovnou do pekelného kotle.

Moderátorka Ester Janečková přes facebookové stránky protestu v Blansku demonstrantům vzkázala: „Moc děkuju za pozvání na vaši dnešní demonstraci. Přijela bych opravdu moc ráda, bohužel mám ale pracovní povinnosti v Praze. Na dálku Vám ale držím palce… Kéž by se Vás sešlo co nejvíc. Já v tom vidím veliký smysl. Je velmi důležité dát najevo, že nechceme nechat vládnout ty, kteří nám lžou a okrádají nás.“

Účastníky úterního shromáždění na dálku podpořila i herečka Lenka Krobotová: „Já a celé Dejvické divadlo děkujeme Danielovi za pozvání na vaši demonstraci. Moc rádi bychom za vámi přijeli, ale jsme pracovně vytížení. To, že vyjdete ven a projevíte svůj názor je známka toho, že vám dění kolem není lhostejné. Problémy jako sucho, destrukce krajiny, půdy a vody průmyslovým velkozemědělstvím, exekuce a byznys s chudobou, zanedbané pohraničí, kolabující sociální péče atd., by měl řešit premiér. Ten ale kvůli zakrývání svých kauz na tyto důležité věci nemá čas. Držím/e vám palce.!

Babice nad Svitavou

Z Blanska jsme obdrželi tuto zprávu Pavla Obrdlíka: Bylo nás 22. Tolik lidí jsem opravdu nečekal. Po pouze dvoudenní propagaci a v dešti úžasná účast. A shodli jsme se, že můžeme pro zlepšení poměrů v naší krásné avšak postkomunistickou mafií dlouho a stále více sužované zemi dělat mnohé, například informovat věcně a kultivovaně lidi okolo sebe, proč je nemyslitelné, aby AB setrvával na postu premiéra, a proč to není ani v jejich zájmu. Fakt mě za to nikdo neplatí, Andreji. 

 

 

David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora