FOTOGALERIE: Tři zastavení na Metronome

(Archiv Metronom)

FOTO: Archiv Metronom

Nejdřív bylo vedro. Pak bouřka. Pořádná bouřka. Blesky, hromy, provazy deště a tak. Plocha před hlavním pódiem se během několika desítek minut proměnila v louži velikosti menšího jihočeského rybníka. A nakonec bahno. Hodně bahna. Mezitím tím vším Nick Cave, Beck a Underworld – zážitky, na které se bude dlouho vzpomínat. I to byl Metronome 2022.

Čtvrtek – Cave

Vedro nevadilo. Ve čtvrtek bylo sice kolem třiceti stupňů, to hlavní se ale na pražském Výstavišti odehrávalo až večer. Krátce po půl desáté vtrhl, jinak se to říct nedá, na Metronome Stage Nick Cave. Zpočátku měl mizerný zvuk, ten poškodil hlavně vykopávací Get Ready For Love, vše se ale během chvilky vyladilo. Odehrál silný, dvě a půl hodiny trvající set. Byl evidentně dobře naladěný, neobyčejně komunikativní, nad věcí, do svých písniček se ale nořil s obvyklou intenzitou. Při několika intimnějších kouscích nešlo nemyslet na nedávnou smrt jeho dvou synů. Mráz by ale běhal po zádech i bez toho. Obnovená sestava The Bad Seeds šlapala fantasticky, oživením byl tříčlenný gospelový sbor (Cave: „To jsou Good Seeds.“). Program sestavený ze skladeb od osmdesátých let až po ty z loňského alba Carnage prakticky neměl hluché místo. Kdyby někdo musel vybrat nejsilnější z Caveových koncertů u nás (a že jich bylo), asi by se zapotil. Ten čtvrteční by určitě minimálně zvažoval.

Pátek – Beck

Bouřka vadila. Nejvíc asi managmentu Becka, hlavní hvězdy pátečního programu. Celý den bylo jasné, že se NĚCO chystá. Průtrž začala při koncertě Tata Bojs, kteří hráli na vedlejší scéně, někdy kolem desáté. A lilo jak z konve. S vodou by manažeři takový problém neměli. Instrukce z USA však zněla jasně: Beck na pódium nevleze, dokud budou blesky. Koncert se nakonec uskutečnil. Začal asi s hodinovým zpožděním, ve chvíli, kdy déšť trochu polevil, plochu před pódiem už ale stačil změnit v koupaliště. Auditorium vinou toho značně prořídlo, dost lidí prostě odešlo, část se schovávala, kde jen to šlo. Beck přesto během hodiny a půl nasypal do zmáčeného publika pětatřicet písniček. Nakonec, má z čeho vybírat. Ti, kdo zůstali, nelitovali. Jeho vystoupení mělo silná místa. Přesto se nelze zbavit…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]