Asi dvě desítky lidí dnes odpoledne přišly před zámek v Lánech protestovat s transparenty a červenými trenýrkami. Vadí jim, kam Česko směřuje pod vedením prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). Spolek Milion chvilek pro demokracii chtěl premiérovi předat petici, kterou podepsalo přes čtvrt milionu lidí. Babiš Zemanovi přivezl seznam kandidátů na ministry v jeho druhé vládě. Kolem demonstrantů ale neprojel, do zámku vjel a vyjel jinou bránou. Novinářům pak v Průhonicích řekl, že nechtěl, aby na něj demonstranti pokřikovali.

Očekávané vyjádření pro novináře před lánským zámkem premiér přesunul do Průhonic. „Protože tam byli demonstranti, kteří jsou stále stejní. Nemám zapotřebí, aby na mě někdo vyřvával nějakými sprostými výrazy jako tito lidé, co za mnou chodí všude,“ řekl k protestu premiér novinářům.

Demonstranti tak na něj v Lánech čekali marně. „Přišli jsme sem proto, abychom Andreji Babišovi předali mísu koblih, která symbolizuje Babišovy sliby, které my jako občané odmítáme, protože je stejně neplní. Hlavně ale petici za slušného premiéra, kterou k dnešnímu dni podepsalo 258.500 lidí,“ řekl novinářům předseda spolku Mikuláš Minář.

Petici chtěl spolek předat ve formě účtenky. „Kdybychom na ni měli vytisknout všechna jména signatářů, tak by účtenka byla dlouhá 2,5 kilometru a vážila by 50 kilogramů. Z toho důvodu máme jen tuto symbolickou,“ ukázal novinářům zarámovaný výtisk.

Další protestující uvedli, že nechtějí, aby Babiš s pomocí komunistů dovedl Česko do stavu, který zde byl před rokem 1989. Před hlavním vstupem do zámku zpívali písně Karla Kryla a přinesli si několik červených trenýrek, které měly symbolizovat akci skupiny Ztohoven, jejíž členové před třemi lety vyměnili prezidentskou standartu nad Pražským hradem za obří červené trenýrky. Prezident je tento čtvrtek v zahradě Hradu spálil.

S sebou měli také transparenty s nápisy „V jádru je Bureš Rusem“ nebo „Hanobit hanebnost je morální povinnost“.

Babiš dnes do Lán přijel, aby informoval prezidenta o tom, koho navrhují ANO a ČSSD na ministry v možné společné menšinové vládě. Sociální demokraté trvají na tom, aby mezi jmény figuroval jako kandidát na šéfa diplomacie i europoslanec Miroslav Poche, jehož jméno vyvolalo v sobotu roztržku mezi oběma potenciálními koaličními partnery. Hrad navíc v sobotu oznámil, že Pocheho prezident nikdy ministrem nejmenuje. KSČM dnes uvedla, že vládu, kde bude Poche ministrem, nepodpoří.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!