FOTOGALERIE: Zase proti islámu. V Praze protestovalo přes 200 lidí

Eric Drooker

Zhruba 250 lidí se podle prvních policejních odhadů sešlo na Svatováclavské demonstraci v Praze, na které se protestovalo proti islamizaci Evropy. Další demonstrace pořádané politickým hnutí Úsvit a Blokem proti islamizaci se konají v Plzni, Mostu a Ostravě, zde se sešlo asi 100 lidí. Řečníci například kritizovali vládní politiku. Všechna čtyři místa jsou vzájemně propojena telemostem.

Demonstrace v Česku mají podle organizátorů zahájit sérii celoevropských shromáždění proti islámu. První promluvil předseda Úsvitu Miroslav Lidinský, který v Ostravě vyjádřil nesouhlas s vládní politikou. Prohlásil například, že kabinet Bohuslava Sobotky kolaboruje s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Jeho projev ocenili účastníci demonstrace v Praze potleskem.

Lidé v metropoli zaplnili zhruba z poloviny náměstí Míru, kde se pražský protest odehrává. Někteří z nich mávají národními vlajkami a prapory, na kterých jsou vyobrazeny přeškrtané mešity. Někteří účastníci demonstrace mají transparenty vyzývající k demisi vlády nebo nesouhlas s islámem. Na demonstraci dohlížejí policisté v uniformách i v civilu. Zatím se však protest obešel bez problémů.

V Ostravě se dnes na demonstraci sešla přibližně stovka příznivců hnutí Úsvit a Bloku proti islamizaci. Na podiu vystoupila například společná kandidátka do Senátu a předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Uvedla, že je proti přijímání migrantů v Česku. „Nejsme schopni se postarat o naše seniory či handicapované. Neumíme integrovat Romy,“ řekla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]