Fotografie syrského uprchlíka vydělala už 3,6 milionu Kč

Eric Drooker

Na podporu syrského uprchlíka v Libanonu, jehož fotografie s dcerou na ramenou obletěla celý svět, se vybralo již více než 150.000 dolarů (3,6 milionu Kč). Jak Abdal uvedl v rozhovoru s katarskou televizní stanicí Al-Džazíra, zdá se mu, že žije ve snu. Co s penězi udělá, už ale ví – chce, aby byly rozděleny i mezi ostatní syrské uprchlíky, kteří potřebují pomoc.

Roky na útěku

Pětatřicetiletý Abdal uprchl před třemi lety ze Sýrie do Libanonu. V Sýrii žil v palestinském uprchlickém táboře Jarmúk u Damašku. Odešel se svými dvěma dětmi, devítiletým synem a téměř čtyřletou dcerou. Na živobytí si začal vydělávat prodejem propisek.

Twitter.com

„Stále nemohu uvěřit tomu, že se to děje právě mně.“ svěřil se Abdal.

Svého syna vždy nechával doma, aby dohlížel na malý byt, který si pronajali. S dcerou na ramenou pak vycházel do ulic města, několik hodin si vždy povídal s kolemjdoucími a snažil se prodávat propisky. Když měl dobrý den, vydělal si prý i 35 dolarů (840 Kč).

Twitter.com

Abdal se svou dcerou

Cílem bylo vybrat 5 tisíc dolarů

Minulý týden se ale jeho život dramaticky změnil. Nor Gissur Simonarson, zakladatel twitterového účtu Conflict News, který informuje o aktuálním vývoji v zemích zmítaných válečnými konflikty, totiž sdílel na Twitteru fotografie Abdala a jeho čtyřleté dcery. Ihned poté se na Simonarsona obrátila řada lidí, která chtěla Abdalovi pomoci.

Původním cílem následné internetové sbírky, která má muži a jeho dětem umožnit lepší život, bylo vybrat 5000 dolarů (asi 120.000 Kč). Peníze ale začaly rychle přibývat.
„Stále nemohu uvěřit tomu, že se to děje právě mně. Nerozumím tomu, co se děje. Jednou ráno jsem se vzbudil, abych šel do práce, a najednou ke mně začaly chodit stovky lidí, kteří se mnou chtějí mluvit,“ svěřil se Abdal Al-Džazíře. „Nejdřív jsem se bál a chtěl jsem utéct,“ dodal. Zprvu se prý domníval, že se ho bezpečnostní složky snaží připravit o děti. Brzy mu ale došlo, že se naopak stal středem mezinárodní pozornosti.

Peníze pomohou i dalším Syřanům

Propisky se prý rozhodl prodávat z jednoho prostého důvodu. „Každý potřebuje propisku. Ať v životě děláte cokoli a ať jste kdokoli,“ uvedl. Cílem kampaně nazvané #BuyPens je najít pro Abdala a jeho děti lepší ubytování. Syrský uprchlík má ale s financemi i další plány. „Chci peníze použít k tomu, abych pomohl Syřanům. Nechci být jediný, kdo obdrží pomoc. Na ulici jsou tady tisíce dětí, žijí tu lidé, kteří jsou na tom mnohem hůř než já,“ prohlásil Abdal.

Ve čtyřmilionovém Libanonu žije v současnosti více než milion uprchlíků ze Sýrie. Před občanskou válkou, která si vyžádala už přes 250.000 obětí, prchli nejen syrští občané, ale i lidé žijící v uprchlických táborech, jako je Jarmúk.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner