Fotografie zhnusené Čaputové se Zemanem je upravená, potvrdila analýza. Originálu se ale podobá

Na tomto zmanipulovaném snímku kdosi upravil prezidentce Čaputové koutky úst  i obočí  (FB)

Na tomto zmanipulovaném snímku kdosi upravil prezidentce Čaputové koutky úst i obočí | FOTO: FB

Fotografie ze setkání slovenské prezidentky Zuzany Čaputové s Milošem Zemanem, která má zachycovat Čaputovou s mimořádně opovržlivým až znechuceným výrazem, je zmanipulovaná. Dřívější pochybnosti nad autenticitou předmětného snímku nově potvrdila analýza slovenské redakce agentury AFP.

Onu podvrženou fotografii, na níž Čaputová sleduje Zemana se směsicí nejvyššího opovržení a hlubokého znechucení, sdílely v únoru 2021 tisíce lidí i s odsuzujícím statusem, jehož autor fabuluje o údajném pohoršení Čechů nad neúctou slovenské prezidentky. Jak ale bylo již řečeno, snímek kdosi upravil. Ten původní totiž vypadá takto:

ČTK/Vít Šimánek

Český prezident Miloš Zeman a prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová 2. října 2019 na zámku v Lánech na Kladensku při jednání o spolupráci visegrádské skupiny V4

 

Z porovnání obou verzí vyplývá, že Čaputové kdosi upravil koutky úst i obočí tak, aby vznikl dojem, že je Zemanem znechucená. „Za mě jako autora snímku mohu potvrdit, že fotografie byla skutečně neznámým autorem manipulovaná,“ prohlásil fotograf ČTK Vít Šimánek. Originál ani není z letošního setkání hlav států Visegradu, po jehož skončení se objevila jeho zmanipulovaná verze, nýbrž zachycuje setkání zástupců V4 z roku 2019.

Zmanipulovanou verzi šířil minulý týden jistý profil na facebooku například ve skupině „Znížme platy politikom“ spolu s jakousi litanií na slovenskou hlavu státu: „Konečne sa ukázala pravá tvár skládky menom Zuzana Čaputová. Hanba na stretnutí V4 sa Čaputové nevmestila do kože. Urazila svojim povýšeneckým a zhnuseným výrazom českého prezidenta Zemana. Česi sú pobúrení z tohto nepriateľského  a primitívneho gesta hlavy SR. Tento obrázok samozrejme obletí cely svet (…)“

Ironií osudu ovšem výraz Čaputové na dva roky starém originálu odkazuje na tatáž pohnutí, jejichž notně zvýrazněnou podobu předstírá i zmanipulovaná verze snímku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]