Fotoreportáž Jana Šibíka: Babišovy orgie populismu

(Jan Šibík)

FOTO: Jan Šibík

Rakovnické náměstí. Pondělí. Krátce před půl jedenáctou dopoledne. Andrej Babiš v okázale neformálním oblečení (je přece jedním z nás, obyčejným člověkem) vystupuje ze svého obytňáku, vezme do rukou mikrofon a dnes poprvé promlouvá ke svým příznivcům. Dobře ví, čeho chce svými slovy dosáhnout. Jaké pudy a chtíče v duši těch, kteří se tu sešli, hodlá roznítit.

„Premiér Fiala nemá čas na řešení problémů českých občanů. On je teď pořád na cestách, byl u papeže a dal mu ukrajinskou šálu. Nevím, co mu dal za Českou republiku,“ řeční Babiš na rakovnickém náměstí.

„Neustále zdůrazňoval, že on oproti současné vládě myslí na české lidi. Navážel se do naší pomoci Ukrajině. Prý dáváme Ukrajincům stejně jako Francie nebo Itálie, jenže jsme mnohem menší země. To se lidem, kteří ho poslouchali, líbilo,“ vypravuje fotograf Jan Šibík, který někdejšího premiéra při jeho cestě po pěti západočeských městech sledoval.

„Pořád opakoval, že vláda má peněz dost, ale nechce je lidem dat. Já jsem dával peníze důchodcům. Mladí jezdili vlakem skoro zadarmo a oni vám to teď sebrali. Když byl problém s energiemi, zrušili jsme DPH, ale Fiala vás nechá všechno zaplatit. Bylo to pořád dokola,“ popisuje Jan Šibík.

Přichází čas na dotazy. V podstatě se opakuje jediný. „Pane Babiši budete kandidovat na prezidenta?“ V té otázce je ukryto nejvroucnější přání a touha všech, kteří dnes na rakovnické náměstí dorazili. „To se ještě uvidí,“ odpovídá Babiš mnohoznačně i blahosklonně zároveň. Začíná velké přemlouvání. „Pane Babiši, musíte kandidovat. Vy budete nejlepší prezident. Nikdo jiný nebude tak dobrý prezident jako vy. Vážně…“

„Jenže prezident má malé pravomoci“, nechává se dál přemlouvat Babiš. „Tak buďte i premiérem“, nevzdávají se Babišovi stoupenci a oslnění svým báječným nápadem myšlenku rozvíjejí: „Nebo buďte prezident a premiérem udělejte Havlíčka nebo Schillerovou“. Babiš se usměje. To by šlo.

Poté vynesou poskoci z obytňáku čepice s nápisem Silné Česko a nastane bitka. „Nepředbíhejte! Kam se cpete?!“ dosavadní jednota Babišových příznivců je náhle pryč. Andrej Babiš se…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]