Francie bude nadále terčem teroristů, tvrdí Hollande

Eric Drooker

Prezident François Hollande dnes vystrašil občany Francie. Hlava státu totiž při výročním setkání s francouzskými velvyslanci upozornila, že po pátečním útoku v rychlovlaku z Amsterodamu do Paříže přijdou další teroristické akce. Proti nim se podle Hollanda musí Francie bránit nejen uvnitř země, ale také za hranicemi. Jako největšího a nejsilnějšího nepřítele a obrovskou hrozbu označil prezident takzvaný Islámský stát.

K tragédii nedošlo jen zázrakem

Nejvyšší francouzský představitel upozornil, že celá země musí být neustále ve střehu. „Jsme stále vystaveni nebezpečí. Páteční agrese mohla přerůst v obrovské krveprolití nebýt odvahy několika cestujících,“ řekl novinářům. Střelec, jež byl zlikvidován americkými vojáky, kteří byli v Evropě na dovolené, by měl být dnes večer obžalován z teroristického útoku.

Útočník měl samopal i lahev benzinu, nešel jen krást

Podle pařížského prokurátora Françoise Molinse pětadvacetiletý Maročan Ajjúb Chazzaní před incidentem procházel na internetu islamistické stránky, a to jak během nákupu jízdenky do vlaku, tak těsně před útokem, kdy na mobilu sledoval video vybízející k nábožensky motivovanému násilí. Do vlaku nastoupil vyzbrojený modernizovanou verzí automatu Kalašnikov AKM s 270 náboji a půllitrovou lahví plnou benzinu. Jeho chování a výzbroj tak odporují tvrzení advokátky útočníka, že muž se chystal „pouze“ k loupežnému přepadení. Podle úřadů se Maročan teprve letos v červnu vrátil do západní Evropy z Turecka a patrně potažmo ze Sýrie zčásti ovládané Islámským státem.

Islámský stát musí být jakkoliv zničen 

Právě IS je podle Hollandea nutno brát jako hrozbu, která ohrožuje nejen Francii, a je třeba ho zastavit za každou cenu včetně použití síly. „Největším nebezpečím je Islámský stát. Tato organizace kontroluje rozsáhlá území, třeba v Iráku a Sýrii, disponuje velkými finančními zdroji z různého kšeftování, má odnože po celém světě. Tato organizace verbuje, přesvědčuje a organizuje s cílem zabíjet ve velkém,“ soudí prezident.

Francie útočí na IS málo, přesto je terčem pro teroristy

Francouzský specialista na radikální islám Mathieu Guidere na webu Challenges tvrdí, že vojenská účast Francie v mezinárodní koalici, bojující proti Islámskému státu, je malá a situaci v terénu vůbec nemění. Přesto se podle něj Francie kvůli tomu dostala na seznam prioritních cílů islamistů, a to téměř více než Spojené státy. Guidere navrhuje, aby proti islamistům na Blízkém východě bojovaly jen místní koalice, jako je tomu v Jemenu. Působení západních sil v oblasti podle něj posiluje nacionalismus a islamistická hnutí.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]