Tlak na německou vládu kvůli výstavbě ruského plynovodu se stupňuje. Po opětovném hromadném zatýkání pokojných demonstrantů požadujících propuštění opozičního politika Alexeje Navalného požaduje Francie po Německu, aby ukončilo práce na zmíněném projektu Nord Stream 2.
Po zatčení Alexeje Navalného Francie vyzvala Německou vládu k tomu, aby ukončila projekt Nord Stream 2 kritizovaný kvůli jeho potenciálu zásadním způsobem zvýšit závislost Evropy na Rusku, což s ohledem na jeho stále agresivnější zahraniční, ale i domácí politiku může znamenat citelné oslabení demokracie v Evropě.
„Vždy jsme říkali, že o tomto projektu v této souvislosti máme zásadní pochybnosti,“ prohlásil státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune v rozhovoru pro rozhlasovou stanici France Inter. Na dotaz, zda Francie podporuje zastavení Nord Stream 2, pak odpověděl, „To už jsme v podstatě řekli.“
Beaune tím odkazoval na nedávnou výzvu Evropského parlamentu k ukončení výstavby předmětného plynovodu právě kvůli zatčení Navalného, již Francie spolu s dalšími evropskými státy včetně Polska podpořila. Právě Polsko a s ním i Spojené státy tento projekt kritizují dlouhodobě pro nebezpečí příliš vysoké závislosti Německa na ruském plynu, která by i vzhledem k trase potrubí obcházející jak Ukrajinu, tak i Polsko, měla negativní dopady zejména na státy východní Evropy. Tím, že by ani jedna z posledně jmenovaných zemí neměla možnost ovlivnit tranzit plynu, by už Kreml nebyl nucený brát na ně ohledy při své pokračující agresivní politice.
Ukončení či alespoň pozastavení předmětného projektu požaduje i čím dál více demokratických politiků a analytiků v Německu. Dlouhodobě jej kritizuje německý a evropský politik a poslanec Evropského parlamentu Manfred Weber. Projekt na dodatečnou dodávku plynu podle expertů ani není potřebný. „Nord Stream 2 není pro zajištění energetické bezpečnosti v Německu ani v Evropě potřeba,“ řekl profesor energetiky Christoph Weber z Univerzity Duisburg-Essen serveru Deutsche Welle. „Existuje přístup k zemnímu plynu z různých zdrojů, ať už z Norska, Spojených států nebo severní Afriky,“ vysvětlil. Podobně se už dříve vyjádřila profesorka Německého institutu pro ekonomický výzkum Claudia Kemfertová, která Nord Stream 2 v rozhovoru pro server Welt.de označila za projekt, který „nedává žádný smysl“.
S nesmyslným argumentem tlak na ukončení výstavby kritizoval bývalý předseda německých socialistů Martin Schulz, když oprášil demagogickou námitku o tom, že sankce na Nord Stream 2 Putina k propuštění Navalného beztak nepřinutí. Schulz tím předstírá, že nepochopil podstatu sankcí spočívající ve zvyšování tlaku na Kreml a z toho vycházejícího oslabování jeho moci. Stejným způsobem jako nyní Schulz rozmlžuje realitu ruská propaganda a sankce právě těmito námitkami zpochybňuje i Miloš Zeman a v minulosti také Andrej Babiš. Posledně jmenovaný v roce 2017 v jiné souvislosti s okupací ukrajinského Krymu doslova prohlásil, že ekonomické sankce proti Rusku jsou k ničemu, neboť je nepřinutily, aby Krym opustilo.