Francií otřásl rasistický útok policistů. Macron je incidentem šokován

Francouzský prezident Emmanuel Macron (Profimedia)

Francouzský prezident Emmanuel Macron | FOTO: Profimedia

Francouzské orgány nyní prošetřují obvinění tří policistů, kteří fyzicky napadli a údajně i rasově uráželi hudebního producenta Michela Zeclera. Důkazem jsou záznamy z bezpečnostní kamery. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že je incidentem velmi šokován. O incidentu informoval server BBC.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin uvedl, že pokud se protiprávní jednání prokáže, budou policisté potrestáni. Zdůraznil, že v takovém případě bude trvat na propuštění policistů, jejichž chování „ušpinilo uniformu republiky“.

Michel Zecler pro francouzskou televizi přiznal, že šel po ulici bez roušky. Když uviděl policisty, vrátil se do nahrávacího studia, aby nedostal pokutu. Policisté ho údajně sledovali a následně napadli. Ve čtvrtek před novináři zdůraznil: „Neudělal jsem nic, čím bych si to zasloužil. Na rozdíl od mnoha jiných mám štěstí, protože mám video jako důkaz.“

Videozáznam z bezpečnostní kamery zveřejnil zpravodajský server Loopsider. Upozorňujeme, že video obsahuje násilí.

FORUM 24 (archiv)

Francouzská vláda mezitím prosazuje svůj kontroverzní bezpečnostní zákon, který by podle oponentů mohl podkopat schopnost médií kontrolovat chování policie. Článek 24 návrhu zákona stanoví, že zveřejňování obrázků policistů nebo vojáků na sociálních sítích je trestným činem. Kritici právních předpisů tvrdí, že bez takových obrazů by nevyšla najevo událost z uplynulého týdne.

Vláda tvrdí, že nový návrh zákona neohrožuje práva sdělovacích prostředků a běžných občanů hlásit zneužívání policie. Tváří v tvář kritice však vláda přidala pozměňovací návrh, který upřesňuje, že článek 24 „se zaměří pouze na šíření obrazových záznamů, jejichž jasným cílem je poškodit fyzickou nebo psychickou integritu policisty nebo vojáka“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]