Francouz zadržený na Ukrajině asi nebyl terorista, „jen“ překupník zbraní

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Francouz zadržený nedávno na Ukrajině se zásobami zbraní a výbušnin není podle francouzských vyšetřovatelů patrně terorista, ale nejspíš člen sítě pašeráků zbraní. Agentuře Reuters to dnes řekl prokurátor dohlížející na vyšetřování. Potvrdil zároveň, že tajným službám nebyl pětadvacetiletý muž známý. Francie podle něj dosud o vydání Grégoira M. nepožádala.

Ukrajina prý se spoluprací otálí

Zatčení muže potvrdila v pondělí ukrajinská tajná policie SBU, podle níž plánoval atentáty během nadcházejícího fotbalového šampionátu ve Francii. Podle dřívějších zpráv francouzských médií se Francouz snažil převézt ze západní Ukrajiny do Polska větší množství zbraní a výbušnin. Prokurátor z města Nancy Thomas Pison uvedl, že francouzské úřady sice požádaly Ukrajinu o spolupráci, ale zatím bez odezvy.

Nejmenovaný francouzský představitel Reuters sdělil, že francouzská vláda zatím nemůže potvrdit nic z toho, co ukrajinská tajná služba uvedla. Média už od počátku spekulovala, že Kyjev kauzu využil pro své vlastní zájmy.

Francouzský tisk také pochybuje

Pochybnosti o teroristickém pozadí kauzy dnes vyjadřoval také francouzský tisk. Podle deníku Le Figaro vzbuzuje otázky jednak načasování a pečlivě režírované zatčení, které následovalo po šestiměsíčním vyšetřování, dále „obyčejnost“ tohoto pětadvacetiletého Lotrinčana, pochybnosti ohledně teroristické stopy a mimořádné geopolitické okolnosti.

https://www.youtube.com/watch?v=07aKVaEy-_g

Grégoire M. byl podle Le Figaro na ukrajinsko-polské hranici zatčen už 21. května. Záběry jeho zatčení pořídily ukrajinské bezpečnostní složky hned ze tří úhlů. „Video je pozoruhodné, ne-li surrealistické,“ komentuje list záběry, na nichž je vidět, jak muž nakládá celý arzenál do dodávky, sedá si dopředu a pak se na něj vrhá ozbrojené komando.

Ve voze bylo kromě jiného více než 100 kilogramů výbušniny TNT, stovka rozbušek, asi pět kalašnikovů a nejméně tři pancéřovky. Tajná služba Francouze sledovala už od prosince 2015, uvedl šéf kontrarozvědky Vasyl Hrycak. Muž tvrdil, že je dobrovolník, ale stále více se zajímal o zbraně a výbušniny. Tajná služba se mu proto rozhodla nastražit léčku a opatřila mu je, dodal Hrycak. Podle něj se zadržený Francouz negativně vyjadřoval k činnosti francouzské vlády, kritizoval migrační vlnu v Evropě, šíření islámu a globalizaci.

 Bezproblémový ultrapravičák?

Mladý muž pochází ze zemědělské rodiny a pracoval v družstvu jako inseminátor krav. Žil v jedné malé vesnici o 80 obyvatelích. Starosta, sousedé i zaměstnavatel jej popisují jako bezproblémového. Policie u něj nicméně našla tričko se znakem ultrapravicové organizace Renouveau français. Le Figaro v této souvislosti podotýká, že na Ukrajinu odešlo bojovat mnoho mladých lidí z prostředí krajní pravice. Deník Le Monde uvedl, že Grégoire M. cestoval na Ukrajinu několikrát a někdy s lidmi, po nichž je nyní vyhlášeno pátrání.

Podle Le Figaro není možné opomenout ani geopolitický kontext. Na Ukrajině zuří už dva roky občanská válka mezi vládou a východem země podporovaným Ruskem. Nestabilita země nahrává pašerákům zbraní a kontrabandu všeho druhu. Nelze vyloučit ani informační válku, ostatně „ruskou stopu“ v kauze zmínil i Hrycak. Svá tvrzení ale nepodepřel jediným důkazem. „Protiteroristický zásah“ může být také snahou ukázat dobrou vůli v době, kdy Ukrajina vede s EU rozhovory o zrušení víz pro své občany. „Chtějí, abychom jim děkovali, abychom jim byli zavázáni,“ řekl nejmenovaný diplomat švýcarskému deníku Le Temps.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články