Francouzské parlamentní volby mají těsný výsledek, Macron může doufat ve většinu

Emmanuel Macron  (Remi Jouan / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Emmanuel Macron | FOTO: Remi Jouan / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

První kolo francouzských parlamentních voleb skončilo podle průzkumů francouzských médií velmi těsným výsledkem. Koalice Spolu prezidenta Emmanuela Macrona a levicová formace Nová lidová, socialistická a ekologická unie (NUPES) Jeana-Luka Mélenchona získaly podle odhadů shodně mezi 25 a 26 procenty hlasů. Macronova centristická aliance má šanci zůstat po druhém kole příští neděli největší parlamentní silou. Podle agentury DPA pravděpodobně získá v Národním shromáždění dokonce většinu, podle agentury AFP to ale tak jisté není. Rozhodující bude výsledek druhého kola voleb, které se bude konat za týden.

Podle průzkumů zveřejněných francouzskými médii má Macronova centristická formace Spolu šanci získat největší počet křesel v Národním shromáždění. Spodní hranice odhadů ale uvádí zisk pod parlamentní většinou 289 mandátů. Sondáž agentury Ipsos – Sopra Steria přisuzuje Spolu 255 až 295 křesel, průzkum společnosti Elabe 270 až 310 křesel. NUPES v počtu křesel zaostává. Podle Ipsos – Sopra Steria má šanci získat 150 až 190 křesel, společnost Elabe jí přisuzuje 170 až 220 křesel. Rozdíl mezi procentním ziskem a konečným ziskem mandátů je způsoben složitým systémem francouzských parlamentních voleb, které jsou dvoukolové.

(Týdeník FORUM)

Druhé kolo se uskuteční v obvodech, kde žádný kandidát nezíská 50 procent odevzdaných hlasů a současně 25 procent hlasů všech registrovaných voličů. Do druhého kola postupují dva kandidáti s nejvyšší podporou či kandidáti, kteří získali alespoň 12,5 procenta hlasů všech voličů.

Mélenchon uvedl, že „prezidentská strana byla poražena“. Vyzval voliče, aby levicovou koalici znovu podpořili v druhém kole a odmítli záměry prezidentského tábora.

Třetí nejsilnější silou je pravicová koalice Republikánů a centristických stran, kterým průzkumy přisuzují 50 až 80 křesel. V preferencích je ale třetí Národní sdružení (RN) Marine Le Penové s 19 procenty hlasů.

Zhruba polovina voličů k volbám nepřišla a účast bude zřejmě nejnižší za posledních 20 let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články