Frankfurter Allgemeine Zeitung: Babišova hvězda padá

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Nikoliv snad Babišův střet zájmů, ale dojem, který nyní zanechává jeho působení během pandemie, hrozí pádem Babišovy hvězdy, popisuje aktuální situaci českého premiéra německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Jeden z nejrespektovanějších evropských deníků, Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), se v komentáři ve středečním vydání věnoval speciálně Andreji Babišovi a chaosu na české politické scéně. Aktuální nouzový stav označuje za Babišovu „berličku od hejtmanů“, s níž „napíná Ústavu do krajnosti“.

Premiérův mlhou zmařený pokus odletět z Česka sužovaného tzv. britskou mutací čínského viru na poradu do Vídně, kde pro změnu řádí mutace jihoafrická, komentář označuje jako „krásnou“ metaforu pro současnou politickou situaci v Česku. Jednu schopnost však autor komentáře Babišovi přeci jen přiznává. „Jako moderátor ani manažer koronakrize Babiš žádný dobrý dojem nezanechává, v otázce moci se ale vyzná,“ uvádí v odkazu na akci s hejtmany.

Komentář, který Babišovi už v titulku přiznává znalost technologie moci, připomíná jeho raketovou politickou kariéru, pro jejíž účel se „stylizoval do role pragmatického antipolitika vystupujícího proti zkorumpované elitě“. Do kontrastu s tím pak staví poznámku o kličce s převodem premiérova majetku do svěřenských fondů, kterou správa jeho agrárního, potravinářského a mediálního koncernu „nijak neutrpěla“.

Z popisu situace, v níž se český premiér nyní nachází, lze následně vyčíst, že selhání během koronavirové krize se Babišovi může stát osudným. Skutečnost, že nejen Evropská komise sleduje jeho střet zájmů, Babiše ani jeho podporovatele zjevně nijak neznepokojuje, píše německý deník. „Až teď, pod dojmem jeho působení během pandemie, Babišova hvězda hrozí pádem,“ uzavírá ovšem FAZ.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]