František se dostal do finančních problémů. Vondráček od něj vymáhal horentní sumu

Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) (ČTK)

Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) | FOTO: ČTK

Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) nadále pracuje jako advokát pro firmy, které nabízejí peníze na počkání, tvrdí web Seznam Zprávy. Novináři zveřejnili příběh pana Františka, který se kvůli půjčce dostal do potíží. Nepříjemný dopis s výzvou k okamžitému zaplacení dostal s vlastnoručním podpisem šéfa dolní komory.

František Pařízek se loni na jaře pokoušel neúspěšně sázet na internetu. Aby zalepil díru v rodinném rozpočtu, půjčil si 120 tisíc korun od nebankovní společnosti. „Tutlal jsem to i před manželkou. Prostě takový úlet během covidu, kdy byl člověk doma a neměl co na práci,“ vysvětlil webu Seznam Zprávy. Uznává, že si za problémy může sám.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Na začátku letošního roku pak měla společnost začít Františka upomínat, že půjčku nesplácí podle smlouvy. To však Pařízek popírá a tvrdí, že peníze zasílal tak, jak se zavázal. V tu chvíli se měl na scéně objevit předseda sněmovny Radek Vondráček.

Jeho advokátní kancelář poslala Františkovi dopis jménem svého klienta – tedy nebankovní společnosti – aby okamžitě uhradil částku přes 220 tisíc korun. K samotnému úvěru si totiž firma připočítala ještě další poplatky a pokuty.

Dopis podle webu nese hlavičku Vondráčkovy advokátní kanceláře se sídlem v Kroměříži a samotný šéf dolní komory je na něm dokonce podepsaný. Vlastnoruční podpis Vondráčka byl i na plné moci, která dokládá, že si firma na půjčky jeho advokátní kancelář najala pro řešení sporů.

František však takto velký dluh neuznal a dopisem se proto obrátil nejen na advokátní kancelář Radka Vondráčka, ale také na vedení poslanecké sněmovny. Spolupráce šéfa dolní komory s neetickým byznysem je podle Pařízka vážný defekt pro funkci zákonodárce.

Radek Vondráček   (ČTK/Roman Vondrous)

„Apeloval jsem na jeho morální integritu. A že není možné, aby jako politik přece zastupoval tenhle lichvářský byznys. Protože na něm vlastně parazituje,“ vzpomíná František. Vondráčkova advokátní kancelář mu po tomto dopise nakonec vysoké penále odpustila, nakonec zaplatil dohromady 167 tisíc.

Už v úterý přitom informovaly Hospodářské noviny o spolupráci Radka Vondráčka s odsouzenými kroměřížskými lichváři Miroslavem Kolmanem a Rudolfem Cieslou. Ti si nyní odpykávají dva a půl roku ve vězení za to, že lidi podvodně připravili o nemovitosti nebo se o to alespoň snažili. Dvojici lichvářů dlouhodobě zastupovali i další právníci Vondráčkovy advokátní kanceláře.

Přestože si už někteří klienti v minulosti na praktiky lichvářů Vondráčkově advokátní kanceláři stěžovali, sám šéf dolní komory jakékoli pochybení odmítá. „Moje kancelář poskytuje právní služby – korektní a všem. Zastupuji různé strany – povinné i oprávněné. To je práce advokáta. A ty právní služby byly vždy v pořádku. To pozadí, co se pak děje, nemůžeme vědět,“ řekl Vondráček Hospodářským novinám.

„Ty pány znám, jsem z Kroměříže, to zase není tak velké město, takže vím, o koho jde,“ dodal o známosti s Kolmanem a Cieslou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]