FCM a KOD: Poslanci, braňte nezávislost České televize

Eric Drooker

Klub na obranu demokracie a spolek Free Czech Media, který provozuje web Svobodné fórum, zaslaly každému poslanci následující dopis, který varuje před narušením nezávislosti zpravodajství České televize, k němuž by mohlo dojít pod záminkou projednávání zprávy o jejím hospodaření. Tato výzva reaguje na zprávy z médií, podle nichž se chystá útok na zpravodajství České televize jednak ze strany prezidenta Miloše Zemana a jednak ze strany hnutí ANO, které by rádo získalo na Českou televizi vliv. Agrofert Andreje Babiše začal zároveň ostře tlačit na Radu České televize kvůli kritickým příspěvkům v pořadu Reportéři ČT.

Text dopisu zde přinášíme v kompletním znění:

Výzva poslancům Parlamentu České republiky: Braňte svobodu informací a nezávislost České televize!

Vážená paní poslankyně/vážený pane poslanče,

plénum Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bude v příštích dnech projednávat Výroční zprávu o hospodaření České televize. V případě, že Výroční zpráva není schválena dvakrát po sobě, může Poslanecká sněmovna odvolat Radu České televize. Rada volí a odvolává generálního ředitele České televize. Rozhodování a hlasování v Poslanecké sněmovně v této věci má tedy dopad nejen na hospodaření České televize, ale i na její celkový profil a činnost.

Následně musí Poslanecká sněmovna projednat ještě Výroční zprávu o činnosti ČT, pro niž platí totéž.

V současné době je Česká televize vystavena brutálnímu politickému tlaku. Kriticky se vyjádřili mimo jiné i prezident ČR Miloš Zeman či předseda hnutí ANO, první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš.

Veřejnoprávní televize tu ovšem není od toho, aby byla hlásnou troubou pro představy významných politických představitelů, ale aby nezaujatě, věcně a spravedlivě informovala o tom, co se děje doma a ve světě.

Je zjevné, že v nadcházejícím jednání a při hlasování Poslanecké sněmovny budete rozhodovat především o svobodě informací a o nezávislosti veřejnoprávního média na politickém nátlaku. Je to zájem nadřazený dílčím osobním a mocenským zájmům jednotlivců. Uvědomte si, že Vaší povinností je za všech okolností bránit svobodu informací a nezávislost veřejnoprávních médií. A také, že by debata o hospodaření ČT neměla být kulisou úsilí o omezení svobody informací a politický nátlak.

V Praze 26. března 2015
V úctě
Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Bohumil Dvořák, Pavel Otto, Jan Scheinost
Free Czech Media: Jan Jandourek, Tomáš Klvaňa, Pavel Šafr, Barbora Tachecí
P. S. Pod naši výzvu sbíráme další podpisy. O těch, co se k nám připojí, Vás budeme informovat.

Výzvu můžete podepsat zde

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]