Frontální útok na důchodce. Babiš a Maláčová vytáhli zbraně

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | FOTO: ČTK

Důchody budou už brzo šestnáct tisíc korun, pochlubil se ve svém facebookovém pořadu Čau lidi Andrej Babiš. Ministryně Jana Maláčová okamžitě kontrovala „důchodovou reformou“, kterou vyvěsila na web ministerstva práce a sociálních věcí. Důchodce si vzít nenecháme, říká tím. O důchodce, tedy 2,4 milionu voličů, se obě vládní strany evidentně chystají poprat. Co jiného jim také zbývá, když je čínský virus srazil do kolen a kromě svých kauz nemají jiné téma.

Boj o důchodce bude evidentně hlavním předvolebním tématem obou vládních stran. U Andreje Babiše je situace celkem přehledná. Prohrál boj s čínským virem. Ani téma jeho střetu zájmů nevychladlo, jak si jistě přál. Naopak se opět dostalo, k jeho nelibosti, do popředí zájmu. K tomu stále krvácející rána jeho spolupráce s StB.

Churchill, Roosevelt a Stalin, někdejší Hitlerův spojenec (Jalta, únor 1945) (U.S. National Archives (wikimedia commons))

Navíc jeho způsob vládnutí s sebou logicky přináší další a další kauzy, naposledy tu s Faltýnkovým rozdáváním notiček. Piráti ho už válcují v průzkumech, a teď ho dokonce přeskočily spojené „pravicové“ strany. Jak se udržet u moci? Jaké zvolit téma? Ano, budou to důchodci.

Jenže tady je problém. Důchodci jsou tradičním elektorátem sociální demokracie a také komunistů. S těmi ale potíž nebude, jejich voliči už se buď rozprchli k jiným populistickým stranám, nebo vymřeli. Ti, co zůstali, ať z nostalgie, či nedostatku rozumu, už tuto partaj sotva dotlačí do parlamentu. A víc jich nebude.

Sociální demokracie hraje jinou hru. Chce předvést, že má stále co říci, že má své téma. A jak se ukazuje, a dalo se to čekat, budou to samozřejmě důchodci.

Důchodová reforma, kterou Maláčová vyvěsila na web ministerstva, je komická hned z několika úhlů pohledu. Za prvé: Je evidentní, že sociální demokracie se na žádné reformě penzí účastnit nebude. Její preference mluví za vše. Takže když Maláčová píše ve svém akčním plánu, že třeba takzvané výchovné za péči o děti začne fungovat v lednu 2024, nebo že od roku 2025 se zkrátí důchodový věk pro náročné profese, je třeba si představit, kde v tyto roky bude Maláčová.

FORUM 24 (archiv)

Za druhé: Ministryně Maláčová jistě ví, že důchodová reforma, neprojednaná v koalici ani s opozicí a představená pár měsíců před volbami, nemůže být myšlena vážně. Nemá šanci být projednána, natož schválena. Laskavý volič to ví také.

A za třetí: Je komické, jak k takzvané reformě socialisté přistupují. Vůbec se v návrhu neřeší, že neustálý růst penzí neúměrně zatěžuje veřejné výdaje, prostě že Česko na to nemá peníze. Tahle reforma naopak tu snižuje věk pro odchod do důchodu, tu garantuje výši penzí, jinde zase snižuje daně pro pracující důchodce. V podtextu samozřejmě visí větší zdanění firem. Ve výsledku se říká: Rozdáme vám peníze, a kdo to zaplatí, nebudeme v této reformě řešit. Tomu se říká reforma.

Celkově jde samozřejmě o předvolební plakát zadarmo vyvěšený na stránkách ministerstva, ne o vážně míněnou reformu. Kdyby to měla být skutečná reforma, přišla by asi o tři roky dříve, a hlavně by řešila i příjmovou stranu neustále se zadlužujícího systému. Tu Maláčová ve svém projektu taktně vynechává.

V létě nás čeká ohňostroj nápadů od tvůrčí skupiny Babiš – Maláčová, jak této voličské skupině podkouřit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]