Frontman Visacího zámku Haubert: Jediný, co mě na covidu bavilo, že se obnovila tradice domácích mejdanů

(ČTK)

FOTO: ČTK

Slogan „punk’s not dead“ nemá lepší věrozvěsty než kapelu Visací zámek, která letos slaví čtyřicet let hraní v původní (!) sestavě. Skupina si při té příležitosti nechala na Strahově, kde začala její historie, vztyčit pravděpodobně první punkový pomník na světě. Nezahálí ani frontman formace Jan Haubert. Během covidu začal malovat a psát deník ve verších, který vyšel pod názvem Nouzový stav. Je nemilosrdnou kronikou téhle země, uvedenou mottem: „Doufejme, že se to těm volům nevymkne z rukou, doufejme, že je to jen cvičení.“ A protože se známe dlouho, zůstali jsme u tykání.

Na konci června si kapela připomněla čtyřicet let od svého prvního koncertu na strahovských kolejích. Při té příležitosti jste tady vztyčili sochu Davida Černého Pocta punku. Možná je to jediná punková socha na celém světě. Jak k tomu došlo?
Chtěli jsme zpropagovat velkej narozeninovej koncert a klip nám přišel banální. Přišel jsem s nápadem udělat pomník stánku Johna Debila a kapela to schválila. Vypravil jsem se za Davidem Černým, což je jedinej punkovej výtvarník, kterýho znám. No a ten řekl: K vám se nejvíc hodí traktor. Jenže kde ho vzít? A tak jsme na naše webový stránky dali inzerát, že hledáme dárce traktoru, a kupodivu, ozvali se nám motorkáři od Klatov, že nám traktor dají, dokonce nám ho dovezou až na ten Strahov, pokud jim příští rok zahrajeme zadarmo na motosrazu. To jsme slíbili,  a získali tak krásný Zetor vz. 40. David nejdřív uvažoval, že by mohl být zlatej nebo měděnej, ale na poslední chvíli se rozho­dl pro růžovou barvu. Asi mu zbyla. ­Původně měl zetor stát jenom tak vedle silnice, ale pak David řekl, to by vám s ním mohl někdo odjet, já ho postavím na zadní. Teď myslím vypadá skvěle.

Takže ten traktor byl skutečně vztyčen na místě vašeho prvního ­setkání? Je pro vás ten stánek u Johna Debila skutečně TO místo? Něco jako je Šmejkalova ohrada pro Rychlé šípy?
Přesně, u toho stánku jsme se s klukama scházeli, probírali muziku a samozřejmě se vychloubali, jakou muziku budeme dělat my, až založíme kapelu. Myslím, že jsme tyhle řeči vedli na jaře 1982 a sedmýho prosince téhož roku jsme měli první koncert. Přes prázdniny to jaksi uzrálo.

Možná by…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články