FSB zatkla před Silvestrem v Moskvě údajného amerického špiona

Ilustrační foto (Archiv F24)

Ilustrační foto | FOTO: Archiv F24

Rusové zatkli v Moskvě Američana údajně podezřelého ze špionáže. Podle tajné služby FSB byl přistižen při činu a hrozí mu deset až dvacet let vězení. Oznámily to tiskové agentury. 

Podle prohlášení FSB, která je nástupkyní někdejší sovětské KGB, byl americký občan zadržen a obviněn 28. prosince. Další podrobnosti neuvedla. Podle médií se jmenuje Paul Whelan. Komentátoři připomínají, že zatčení přichází v době, kdy jsou rusko-americké vztahy velmi ochlazené. Důvodů je několik: Konflikt na Ukrajině, válka v Sýrii a především role Ruska v kampani před americkými prezidentskými volbami v roce 2016.

Rusko-americké vztahy zatěžuje také kauza Marije Butinové, která byla v červenci zatčena ve Washingtonu pro podezření ze spiknutí proti Spojeným státům. Ruska se v rámci dohody, slibující mírnější trest, přiznala, že se pokoušela proniknout do americké Národní asociace držitelů zbraní, aby se dostala k informacím o vlivných Američanech a přes ruského prostředníka je chtěla předat do Moskvy. Moskva na to reagovala svérázným vysvětlením, že ženu k doznání vedla snaha uniknout drsnému americkému vězení.

Ruský prezident Vladimir Putin na nedávné tiskové konferenci obvinil Západ, že vyvolává špionážní skandály s cílem podkopat rostoucí sílu Ruska jako možného konkurenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]